Jak to vidí...

Sociolog Vašečka: Bez koření i „atomových“ bomb. Takovou předvolební kampaň Slovensko asi ještě nezažilo

Jak to vidí...

Sociolog Vašečka: Bez koření i „atomových“ bomb. Takovou předvolební kampaň Slovensko asi ještě nezažilo
Peter Pellegrini (vlevo) a Ivan Korčok při předvolební televizní debatě v televizi Markíza

Dvojka

Na Slovensku končí kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami. O mandát nové hlavy státu usiluje jedenáct kandidátů. Kdo z nich předložil konkrétní vizi o budoucím Slovensku? Co můžou letošní volby rozhodnout? A v čem byly předchozí volby jiné? Sociolog Michal Vašečka ještě vysvětlí, jaké cíle sleduje svou politikou premiér Robert Fico i jaké dopady by mohl mít políček české vlády slovenskému kabinetu.
Michal Vašečka, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už za dva dny. 20 hodin, 28 minut a v této chvíli 45 vteřin. V sobotu 20. března budou občané Slovenské republiky v prvním kole volit nového prezidenta. Předvolební kampaň končí. Během moratoria nebude možné od zítřejšího dne zveřejňovat ani výsledky průzkumu k volbám. O mandát nové hlavy státu usiluje 11 kandidátů. Předložili, pane Vašečko konkrétní vizi, co by ve funkci chtěli udělat pro občany a nebo se zabývají jenom svými rivaly?

  • No, toto se začaly 100 zhusta. Já musím povídat, že kandidáti většinou nepředložili nějaký celistvý obraz. Když jsem podal státnický toho, co by chtěli za Slovensko, má být a to teda musím kriticky podle dat dotýkat, a to i těch dvou nejdůležitějších, který zrajeme postupy. A do druhého kola, protože já ten kandidát ně vysereš, aby mohl uspět v prvním kole. V tomto zmysle musím pamatovat, že ta kampaň byla překvapující. Myslím si, že Slovensko takovou kampaň ani nezažilo a ty, slovenský občan, jak to vy? Politiku nesleduji každý den, tak si možno tu kampaň ani nevšimli. Já teda musím dodat, že na projekt tomu, že to sledujeme všecko, co se dá, tak častokrát jsem byl rozpačitý z té kampani. Dám příklady dva kandidáti meškají do televizi, je na vystoupení, je pryč. On ten čas, který oni mu vozu dostat v různých médií a samozřejmě omezený, ale už jim to vlastně ani za to nestojí. Jeden z hlavních kandidátů Peter Pellegrini vlastně systematicky se vyhýbal střetnutím s druhým důležitým kandidátem. Ivan Korčok. O tom, nebo vlastně když mě je o čem diskutovat, krajina je polarizovaná, všechno už bylo povedené, takže proč bychom, proč bychom do toho i šli? Střetnutí s občan my tak i z toho bylo výrazně méně ji za strany všech kandidátů jako v případě těch předcházejících voleb. Jinými slovy, cele se zdálo, že prezidentské volby jsou i ve vleku událostí na politické scéně a že jsem vlastně pokračování těch parlamentních voleb, které se odehrály před půl rokem.

  • Vy máte pro to tedy, pane Vašečko, nějaké vysvětlení? To zní jako v podstatě promarněna předvolební kampaň. Mimochodem, pánové Pellegrini a Korčok se vůbec poprvé setkali, tedy konečně v televizním duelu na televizi Markíza. Ale čím si vysvětlujete tedy takovou kampaň? Nebyl ani třeba Igor Matovič tím bobkovým listem, ke kterému se on sám přirovnal. Jinými slovy, kdo třeba nějak aspoň okořenil ty uplynulé týdny?

Více z pořadu