Jak to vidí...

Zpravodajka Milenkovičová: Nabídka Ruska k mírovému jednání? Jen další mystifikace Kremlu. Vždyť chystají ofenzivu

Jak to vidí...

Zpravodajka Milenkovičová: Nabídka Ruska k mírovému jednání? Jen další mystifikace Kremlu. Vždyť chystají ofenzivu
Ruští vojáci během přehlídky na ruský Den vítězství

Dvojka

Náměstek ruského ministra zahraničí vybídl v televizním rozhovoru Ukrajinu k mírovým jednáním. Ovšem bez jakýchkoli podmínek a na základě té reality, která existuje. Ukrajina nabídku označuje za další důkaz, že jednání nemají smysl. Co tím chtěl Kreml říct? Nechystá se naopak Rusko na vleklý konflikt? Zpravodajka ČRo v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se změnila ruská společnost, jaká je ruská vnitropolitická dynamika, i to, zda by mělo mít Rusko zastoupení na olympiádě.
Ivana Milenkovičová, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Náměstek ruského ministra zahraničí vrženi ne. V televizním rozhovoru vybídl Ukrajinu k mírovým jednáním, ale bez jakýchkoli podmínek a na základě té reality, která existuje. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Podoljak nabídku označil za další důkaz, že jednání nyní nemají smysl, že Rusko se nehodlá vzdát okupovaných ukrajinských území a že jedině vítězství Ukrajiny ve válce zajistí mír v Evropě. Ivano, co tím chtěl Kreml říct? Tou vlastně další nabídkou na mírová jednání?

  • Já se obávám, že to není nabídka v pravém slova smyslu, ale že to je další z řady jakýchsi mystifikací, snahy vyvolat dojem u části veřejnosti jak doma v Rusku, tak v zahraničí, že je Rusko nakloněné vyjednávání, ale sama jste to zmínila s řadou podmínek. Je to ale, které tam pokaždé zaznívá, ať už to byl teď náměstek ministerstva zahraničí, v minulosti přímo ministr Sergej Lavrov, případně další ruští představitelé, kteří takto do veřejného prostoru vypouštějí prohlášení o tom, že Rusko je je jakoby ochotné zasednout k jednacímu stolu, ale reálně situace svědčí spíše o opaku. A sice, že se Rusko nechystá invazi ukončit, že se chystá dále pokračovat v bojích. Tato ta taktika je dlouhodobě uplatňovaného z ruské strany. Mohli jsme to vidět i před začátkem samotné invaze, kdy Rusko vyvolávalo dojem v rámci normandské skupiny, že dělá vše pro to, aby válka neeskalovala do té podoby, kde jsme teď. Objevovala se celá řada takových prohlášení a byl vyvolávaný dojem, že je i v jeho zájmu, aby situace nepřerostla do té míry, že dojde skutečně k takovémuto otevřenému plnohodnotnému konfliktu. Ale na druhou stranu zároveň Rusko připravovalo svoji veřejnost, svůj mediální prostor na začínající invazi.

  • Jak Vladimir Putin vůbec potom bezmála roce vysvětluje občanům mrtvé ruské vojáky, mobilizaci. Unijní sankce proti Rusku. Říkají tomu mimochodem pořád v Ruské federaci speciální vojenská operace, nikoli válka. Stále je to ve veřejném prostoru označované za onu tzv. zvláštní vojenskou operaci, byť tu a tam i ze strany vrcholných ruských představitelů zazní slovo válka. Byl to třeba a Sergej Kirilenko, zástupce vedoucího prezidentské administrativy, který jako jeden z prvních použil toto slovo ve veřejném prostoru, když říkal, že Rusko bude schopné zvítězit. Tak jako vždy, když ho budu citovat, pokud to bude válka všech, pokud to bude válka národní. Takže tu a tam se objevují tato slova, tato označení, ale stále se operuje s onou tzv. zvláštní vojenskou operací. Co se týče sankcí, které jste zmiňovala, tak a předpokládám, že to bude i předmětem chystaného projevu Vladimira Putina, který byl avizovaný na 21. února. Tak Rusko se snaží svoji veřejnost přesvědčit o tom, že sankce ustálo, že našlo alternativní zdroje, že naopak údajně vzešlo posílené z té stávající situace.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu