Laboratoř
Jak chránit nosorožce? Podle vědců to dokážou lépe soukromí farmáři než stát
Laboratoř
Plus
Více než polovina afrických nosorožců žije na soukromých pozemcích, nikoli ve státem spravovaných národních parcích. Rostoucí náklady na ochranu těchto zvířat před pytláky vedly vědce k doporučení, aby vlády farmáře v ochranářském úsilí podpořily.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Dejte. V pořadu vědců a herců, tentokrát zaměřeného na Afriku, budeme mluvit o tom, jak genetika může přispět k ochraně západoafrických šimpanzů, jak se dá zabránit konfliktům člověka se zvířaty a jak můžeme chránit nosorožce. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Mé pozvání do pořadu přijali tentokrát terénní biolog, ochránce přírody se zaměřením na Afriku Arthur Sniegon. Dobrý den. Dobrý den. Vítám Ondřeje Sedláčka, našeho pravidelného hosta, který je hlavně ekolog, přírodovědec. Dobrý den. Dobrý den. A Veroniko Čermák Mackovou. Která herečka se vztahem k ochraně přírody a to se také promítlo do jejich cest do Afriky. Dobrý den. Dobrý den. Vítám vás všechny. Ne že se budeme věnovat šimpanzům. Západoafrické šimpanze ohrožuje těžba nerostných surovin. S pomocí nástrojů moderní genetiky. Věci z několika univerzit posbírali, a to na základě trusu. Informace o velikosti a složení šimpanzích skupin a areálu, ve kterých žijí. Průzkum probíhal v přírodní rezervaci Nymburk na hranicích Guineje, Libérie a Pobřeží slonoviny a odborníci si od toho slibují, že se podaří podle těch získaných poznatků uzpůsobit ochranu přírody. Co vás na tom zaujalo? Ondřej Sedláček začne.