Laboratoř
Létat, či nelétat? Studie z Massachusetts řeší dilema spojené s emisemi
Laboratoř
Plus
REPRÍZA | Vzestup letecké dopravy má podle badatelů z prestižního amerického institutu MIT dvakrát horší dopady na kvalitu ovzduší než na klima. Autoři studie ale zároveň upozorňují, že když zasahujeme proti jednomu typu emisí z letecké dopravy, rostou emise jiné.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Jak pokojové květiny ovlivňují kvalitu vzduchu, jak špatné ovzduší působí na náš zrak a co dělají emise z letecké dopravy? To jsou náměty, kterým se dnes budeme věnovat. Ať se vám dobře poslouchá, přeje Martina Mašková. Laboratoř.
-
A mými hosty jsou dnes Miroslav Šuta, odborník na vztah zdraví a životního prostředí. Lékař. Dobrý den. Dobrý den. Viktor Žárský je Rosiny fyziolog, buněčný biolog. Vítejte. Dobrý den. A Jana Janěková herečka. Dobrý den. Vítám vás. Všechny pokojové rostliny, jak víme, zkrášlují naše domovy nebo kanceláře. Podle studie z Philadelphie ale nepřispívají k osvěžení vzduchu v místnostech tolik, jak si myslíme. Nenahradí přirozené větrání. Při něm se naředí těkavé organické látky mnohem rychleji, než by to dokázali rostliny. Takže to, milí hosté věci padl jeden mýtus. Miroslav Šuta má slova.
-
Patrně ano, protože je zajímavé, že ten mýtus je už starý několik desítek let, kdy americká NASA zkoušela, jak vlastně zajistit kvalitu ovzduší v těch malých kosmických plavidlech a zkoušeli v laboratorních podmínkách, jak různé rostliny jsou schopny vlastně vychytávat pro člověka a nepříznivé chemické látky z ovzduší. A já dodneška, když chodím na besedy, třeba na školy nebo s veřejností, tak dostávám dotaz, jaká rostlinné nejlepší, aby mi vychytal a vlastně ty škodliviny v bytě. A já jsem měl ten pocit podobný tomu, k čemu došli ti výzkumníci, ale nikdy jsem to neanalyzoval, takže mě ten výsledek tak úplně nepřekvapil.