Laboratoř

Může přežít stoletý kaprovec? Pomůže mu, když se v USA omezí tradiční rybolov lukem

Laboratoř

Může přežít stoletý kaprovec? Pomůže mu, když se v USA omezí tradiční rybolov lukem
Kaprovec velkoústý (Ictiobus cyprinellus)

Plus

Americký kaprovec velkoústý (Ictiobus cyprinellus) je doma v Minnesotě, je podobný našemu kaprovi, ale jeho průměrný věk je 75 let. Jsou známí i kaprovci, kteří se dožili více než 100 let. Nedělá jim potíž migrovat a třít se podle plánu, ale potěr se často nedožije dospělosti. Co všechno dokáže tato téměř stoletá ryba? O tom se mluvilo na živém natáčení Laboratoře na Noci vědců.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jsme v kampusu Hybernská u příležitosti noci vědců a ve společnosti studentů několika škol. Máme tu přírodní školu, máme tu gymnázium Botičská, máme tu základní školu otevřeno. Takže vás vítáme. Před námi je speciál z cyklu rozhlasových populárně naučných besed laboratoř a jeho společným jmenovatelem budou ryby. Jak ryby motivuje vítězství? Co pomáhá přežít? Nejdéle žijící ryb je na světě. A může akvarijní rybka pomáhat nevidomým? To budou témata našeho speciálu naší rybí laboratoře. A tou vás provede Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Máme tu Zuzanu Musilovou. Ryba z jejího výzkumu a evoluci zraku hluboko mořských ryb byla titulním článkem časopisu sci-fi. A získat prestižní grant Evropské výzkumné rady, to není jen tak. Zuzano, vítejte.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu