Laboratoř
Myši v noci snily o cestě z bludiště. Vědci díky nim lépe popsali REM spánek
Laboratoř
Plus
Nejen nám lidem, ale i myším se zdají sny. Děje se to během takzvané REM fáze spánku. Pohyby očí při něm podle nové studie kalifornských vědců korespondují s děním ve snu. Myš, a zřejmě i člověk, si do něj promítá, co přinesl den.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Vítejte v netradičním týdeníku aktualit z vědy, ve kterém vědci vysvětlují a herci glosuji nové studie o přírodě a lidech. Tentokrát se dozvíte, o čem sní myš, proč jsou kočky domácí družné a v jakých situacích se cítí komfortně kůlně. U mikrofonu je Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Pozvání do našeho debatního pořadu dnes přijali zoolog, autor českého názvosloví savců Miloš Anděra. Dobrý den. Vítám Petra Svobodu, buněčného a molekulárního biologa. Dobrý den. Který oba své vědecké hosty a také Zuzanu Vejvodovou, herečku, která se dnes zapojí do naší debaty. Dobrý den. Dobrý den. Nejenom nám, ale také myším se zdají sny a to se děje během tzv. Remsa spánku. Pohyby očí v této fázi spánku podle nové studie kalifornských vědců napovídají, že se přitom myš anebo člověk dívá na to, o čem sní. Sny jsou způsob, jak myší i lidský mozek zpracovává nové prožitky. Mozek si zkrátka třídy to, co přinesl den. Nejspíš u nás lidí, ale jak s ní zvířata? Jak se to pozná? Miloš Anděra máslo jako první.