Laboratoř

Ptákům se zdají sny. Vědce překvapilo, jak jsme si v tom podobní

Laboratoř

Ptákům se zdají sny. Vědce překvapilo, jak jsme si v tom podobní
Tyran bentevi

Plus

Když ptáci usnou, jejich mozek vysílá elektrické signály podobné jako v bdělé fázi. Unikátní studie Univerzity v Buenos Aires ze Střední a Jižní Ameriky to dokládá na přepisu aktivity ptačích svalů do zvukového záznamu.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč je důležité ptačí žvatlání, o čem ptáci sní, když spí a co důležitého dokážeme dešifrovat z ptačí DN. A tyto tři náměty jsem zvolila do dnešního pořadu jet co a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Kolem stolu u nás na plusu usedli ornitologové. Tereza Petrusková. Dobrý den a Petr Voříšek. Dobrý den. Vítejte oba našich spolu debatérem dnes bude kolega a herec Kajetán Písařovic. Dobrý den. Mláďata zebřičky pestré se pokoušejí o první hlasové výkony tři až čtyři týdny poté, co se vylíhnou. Nahodilými pokusy o zpěv kopírují hlasy dospělých. Ve všech měsících nácvik obvykle končí a ptát se ho pak v této podobě používají po zbytek života k nalezení partnerů nebo k obraně teritoria. Vědci zjistili, a o tom budeme mluvit v první části našeho pořadu, že to, jak se učí již zebřičky zpívat, probíhá podobně, jako když se děti učí řeč. V obou případech zásadní roli hraje žvatlání.

Ostatní také poslouchají