Laboratoř

Vědci našli poklad z druhohorního moře. Vymřelá planeta ožila dřív, než čekali

Laboratoř

Vědci našli poklad z druhohorního moře. Vymřelá planeta ožila dřív, než čekali
Humr

Plus

Na přelomu prvohor a druhohor, před 250 miliony lety, vyhynulo přes 80 procent všech druhů organismů na planetě. Čekalo se, že dalších 5 až 10 milionů let se tu rozvíjely pouze jednodušší formy života. V Číně se ale teď našly fosilie z pravěkého moře s otisky rostlin, ryb, krabů, krevet, humrů a měkkýšů, které takovou hypotézu vyvracejí.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Tentokrát něm budeme probírat, jak prvoci ovlivňují koloběh prvků v oceánech, zda se dají viry likvidovat přírodní cestou a co se dělo s ekosystémy po masovém vymírání na přelomu prvohor a druhohor. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A dnes jsem to ve společnosti bělošky Jany Pilátové. Dobrý den. Dobrý den chemika Petra Cíglera. Dobrý den. Vítejte. A kolegy a herce Kajetána Písařovice. Dobrý den. To první téma se bude věnovat prvokům o velikosti jen několika um. Jmenují se diplomem i ať jsou malí, tak samozřejmě významnými hráči v koloběhu prvku ve světových oceánech. Konzumuje je zooplankton neboli kryl. Představte si třeba perloočky a nestrávené zbytky krystalu z nich se dostávají do jeho trusu. V podobě stopových prvků se pak usadí na dně oceánu. Proč je to zajímavé významné, nepoví spoluautorka studie Jana Pilátová.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu