Leonardo Plus

Cílek: Legendy o Blaníku pochází z doby husitské a baroka. Ale příběhy o dutých horách jsou časté

Leonardo Plus

Cílek: Legendy o Blaníku pochází z doby husitské a baroka. Ale příběhy o dutých horách jsou časté
Václav Cílek

Plus

Po staletí mají Češi horu Blaník spojenou s představou rytířů, kteří se v ní ukrývají. Geolog Václav Cílek přibližuje, jaké kořeny tento mýtus má v čase i na mapě. „Když Blaník posuzujeme jen z hlediska Blaníku, tak jsou zdroje velmi chudé. A většinou až z husitské doby,“ připomíná. Husitská verze legendy byla fascinována apokalypsou, a tak převzala lidovou pověst o vojsku v dutém kopci. „K dalšímu velkém budování blanické pověsti dochází v barokní době.“
Tereza Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už více jak dva roky oficiálně existuje poutní cesta spojující dvě pravděpodobně nejznámější české mytické hory, totiž Říp a Blaník. Na Říp se nejvíce poutníků vypravuje na svatého Jiří a ve státní svátky. Na Blaníku se tvoří fronty zejména na Silvestra, kdy odtud lidé vysílají prosby k Novému roku a k bájným Rytířům ukrytým hoře. Abychom lépe porozuměli tomuto fenoménu, stojí zato si Blaník zařadit do kontextu dalších mytických míst. Jinde na světě nejde ani zdaleka o jediné nebeské rytíře ukryté v Hoře, jak připomene hlavní host dnešního pořadu Václav Cílek. Dobrý den.

  • Dobrý den. Od mikrofonu zdraví Tereza Hrstková.

  • Leonardo.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu