Leonardo Plus
Jak meziváleční židovští architekti ovlivnili podobu Prahy
Leonardo Plus
Plus
Vydejte se na procházku Prahou s historikem Zdeňkem Lukešem. Zjistíte, co bylo typické pro tvorbu židovských architektů a jaké stavby nám po nich zůstaly.
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
Kterou část Prahy nejvíc ovlivnili svým rukopisem meziváleční židovští architekti? Co bylo pro jejich tvorbu typické a co je spojovalo? Jak ji stavby nám po nich v Praze zůstali a jaké byly jejich osudy po roce 938. O tom všem bude dnešní Leonardo + s historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Přínosný a inspirativní poslech vám přeje Markéta Ševčíková.
-
Leonardo plus.
-
Splátka dluhu. Tak by se mohly jmenovat dnešní díl naší vycházky za zajímavou pražskou architekturou začátku minulého století, protože skutečně o jakousi splátku dluhu půjde. Dnes se totiž budeme věnovat tvorbě meziválečných židovských architektů, kteří obzvláště jednu část Prahy a její tvář svým rukopisem významně ovlivnily. A kdyby nebylo našeho dnešního průvodce, historika architektury Zdeňka Lukeše, nevěděli bychom o nich nic doposud, protože dopátrat se tvorby a především osudů těchto mužů vůbec nebylo jednoduché. Jejich životy byly ukončeny buď v koncentračních táborech, nebo v emigraci. Ovšem z logických důvodů právě u těchto architektech zůstalo minimum písemných dokumentů. Zdeněk Lukeš se ale před časem pustil do takřka detektivního pátrání a našel nejen samotné stavby, jejichž autory byli meziváleční židovští architekti, ale povedlo se mu z nejrůznějších převážně zahraničních pramenů poskládat dohromady i mozaiky jejich životních osudů. Vznikla z toho ve spolupráci s ČT, institutem, galerii Jaroslava Fragnera v Praze a s galerií vrak, Ginzburgův putovní výstava i katalog s názvem splátka dluhu. No a my se dnes o takovou zvukovou splátku dluhu pokusíme rovněž.