Leonardo Plus
Naši předkové dávali rádi na odiv majetnost. Jejich domy ale bývaly zdobené jen zpředu, vysvětluje architektka
Leonardo Plus
Plus
Středobodem většiny tradičních měst jsou náměstí. Hlavním důvodem, proč vznikala, byl obchod. V minulosti měla ale sídla rozdílná práva, takže byť existovaly vesnice s rozměrným centrálním prostorem, nebyl využíván pro trhy. Obchod se rozvíjel například v Telči, které pro Leonardo Plus popisuje architektka Zuzana Pešková: „Naši předkové dávali velmi rádi na odiv, co si mohou nebo nemohou dovolit. Ve zdobných štítech budov dávali najevo svoji bohatost,“ zmínila.
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
I historická města procházejí obměnami a i v těch nejslavnějších dochází k řadě rekonstrukcí starých domů s moderními prvky i technologiemi, jimž byl navíc nalezen nový obsah i účel. Jak dnes architekti pracují s historickými centry měst? Do jaké míry se do nich bojí nebo nebojí vkládat nové stavby? S jakými materiály pracují a jak do současné architektury, rekonstrukcí i konverzí zasáhnou umělá inteligence a požadavky na ekologickou udržitelnost? O tom všem v Leonardu + o současných trendech v architektuře s prof. Zuzanou Peškovou. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.
-
Leonardo.
-
Tak milí posluchači, my vás srdečně zdravíme s mou dnešní průvodkyní, prof. Zuzanou Plíškovou. Dobrý den. Dobrý den. A nebudete možná věřit, odkud vás zdravíme, protože se nacházíme v centru Telče, Telče, město, které je zapsané na seznamu UNESCO. Telč je město proslulé, historické, krásné. A možná, že si kladete otázku, proč jsme se vypravili právě sem, když máme zkoumat rozdíly mezi starou a novou architekturou. Ale vy jste k tomu měla několik důvodů. Proč jste vybrala toto mě?