Leonardo Plus

Příroda je jeden z kapitálů. USA i Čína jej měří a spojují s výkonností hospodářství, říká environmentální ekonom Baďura

Leonardo Plus

Příroda je jeden z kapitálů. USA i Čína jej měří a spojují s výkonností hospodářství, říká environmentální ekonom Baďura
Tomáš Baďura z institutu Czech Globe, který se věnuje environmentální ekonomii

Plus

Organizace spojených národů vytvořila koncept, který se zabývá takzvaným účetnictvím přírodního kapitálu. Cílem je zjistit, jak ekosystémy ovlivňují ekonomiku a společnost. Proč je to důležité a jak to můžeme měřit? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje Tomáš Baďura z institutu Czech Globe, který se věnuje environmentální ekonomii.
Jan Kaliba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Chránit přírodu anebo ekonomiku a naše peněženky. Ve veřejném prostoru se nám tato otázka objevuje v mnoha podobách a velmi intenzivně. Stačí připomenout boje o Zelenou dohodu nebo aktuální protesty zemědělců. Co když jde ale o falešné dilema, kolik peněz nás stojí, když přírodu nechráníme? Je to slepá skvrna našeho ekonomického myšlení a dá se hodnota přírody přesně vypočítat a převést na koruny či eura? Jan Kaliba vás zve k poslechu dnešního Leonarda. Plus.

  • Leonardo.

  • Ve studiu je se mnou Tomáš Badura, environmentální ekonom z ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, mimo jiné držitel ceny pro mladé environmentální ekonomii z roku 2019 jak jsem si našel a v současnosti také výzkumník působící na svobodné univerzitě v Amsterdamu. Takže vítejte nejen v ČRo, ale také v Praze a v Česku.

Více z pořadu