Leonardo Plus
Psycholožka Čírtková: Vyjít na světlo s domácím násilím má nejlépe sama oběť, pomoci mohou zachránci
Leonardo Plus
Plus
Domácí násilí je mnohovrstevný a komplikovaný jev se specifickou dynamikou, vysvětluje policejní psycholožka a soudní znalkyně Ludmila Čírtková, která působí také v neziskové organizaci Bílý kruh bezpečí. „U domácího násilí a podobných vztahových podob násilí, jako je třeba stalking, musí oběť nejdřív ‚otevřít dveře‘. A jestliže to neučiní oběť, tak to učiní takzvaný zachránce,“ popisuje psycholožka v Leonardu Plus Veroniky Paroulkové.
Ondřej Čihák, Veronika Paroulková
Přepis epizody
-
1087 vykázaných případů, sedm a půl 1000 téměř telefonátů na Linku pomoci obětem. To jsou čísla Bílého kruhu bezpečí za rok 2020 o domácím násilí. Co to je a jak se mění domácí násilí? V jakém a formy? Proč je tak těžko řešitelné a jak se tento problém změnil v covidovém roce 2020? O tom bude dnešní Leonardo. Plus od mikrofonu vás zdraví Veronika Paroulková.
-
Leonardo.
-
Byl. Mým dnešním hostem je policejní psycholožka a soudní znalkyně Ludmila Čírtková. Moc vás zdravím, paní docentko. Dobrý den. Dobrý den. Vy jste se nám tak trochu mezitím přestěhovala z Policejní akademie už totálně na právnickou fakultu a také na ČVUT. Zároveň děláte soudní znalkyně. Ten přehled váš o tématu domácího násilí je obrovský a letitý. Pozorujete nějaký zlom rokem 2020? Tím, že spousta lidí zůstává doma a že vlastně ty sociální vazby se tím pádem asi zintenzivnily.