Leonardo Plus
Stavby budoucnosti? Tradiční materiály nikdy neopustíme, beton je vylepšený kámen, říká architektka
Leonardo Plus
Plus
Nedávné povodně, které poničily zejména sever Moravy a Slezsko, otevřely také téma budoucí architektury. Jak a z čeho stavět domy, aby odolaly podobným katastrofám? „Vlastností materiálu budoucnosti by měla být určitě odolnost, udržitelnost a chytrá technologie,“ přibližuje pro Český rozhlas Plus architektka a proděkanka Fakulty stavební ČVUT v Praze Zuzana Pešková.
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
Nedávné povodně opět otevřeli téma, na které se u nás trochu pozapomnělo. Jak vlastně stavět domy, aby odolaly podobným katastrofám a jaké materiály při stavění používat, aby byly stavby připraveny nejen na velkou vodu, ale i na extrémní vedra a sucha, větry, tornáda a další následky globální změny klimatu. Budeme se po vzoru našich předků vracet ke dřevu a hlíně, nebo to za nás vyřeší moderní materiály jako průhledné dřevo, uhlíkové vlákno, tekutá žula nebo samo regenerační beton. A jde skutečně o materiály budoucnosti? Nebo budou za pár desítek let zatraceny jako kdysi velmi populární asfaltové šindele, sklolaminát nebo někdejší král stavebních materiálů azbest, masově využívaný třeba ve známém eternitu. O tom všem bude dnešní Leonardo + s architektkou prof. Zuzanou Plíškovou. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.
-
Leonardo.
-
Tak milí posluchači a my už se s prof. Zuzanou Plíškovou dobrý den. Dobrý den. Nacházíme v pražském Karlíně, kde zahajujeme naši pouť za inovativními stavebními materiály budoucnosti. My jsme si pražský Karlín vůbec nevybrali náhodou, protože jde o pražskou čtvrť, která byla před 20 lety zasažena povodněmi více, než se očekávalo. A právě na ní jsme si mohli ukázat a celá ta léta sledovat, jak to vlastně ve stavebnictví vypadá, jaké materiály se používají a jak se dá jedna taková velkoměstská čtvrť vylepšit. V souhlasíte se mnou, že ty povodně paradoxně Karlínu pomohli?