Leonardo Plus

Váš mozek potřebuje k životu mozky dalších lidí. I za pandemie si můžete zlepšit náladu třeba tělesným cvičením, radí psychiatr Anders

Leonardo Plus

Váš mozek potřebuje k životu mozky dalších lidí. I za pandemie si můžete zlepšit náladu třeba tělesným cvičením, radí psychiatr Anders
Koronavirová deprese

Plus

Jak změnil téměř rok s pandemií nového koronaviru naše životy? Zvykli jsme skutečně na roušky a další protipandemická opatření? A jak na tento dlouhodobý a globální jev reaguje lidská psychika?
Eva Kézrová, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Říká se, že člověk si zvykne na všechno a letošní rok s COVIDem to potvrzuje víc než kdy jindy. Ještě začátkem března bylo pro mnohé z nás naprosto nepředstavitelné, že bychom měli nosit roušky, jako to dělávají Asiatem dneska už nám to ani nepřijde a vedle mobilů a klíčů před odchodem z domova automaticky bereme i roušku, kterou nezřídka vnímáme jako doplněk. Zvykli jsme si i na omezení pohybu a komunikace se staršími, práce z domova i učení on-line. Alespoň to tak navenek vypadá. Ale opravdu jsme si zvykli, jak to všechno vnímáme uvnitř. Jak těžké je pro naši psychiku zvládnout tuto nestandardní situaci, která, jak se zdá, hned tak neskončí. Právě o tom bude dnešní Leonardo. Plus. Hezký poslech přeje Eva Kézrová.

  • Leonardo plus.

  • Už jsme si v Leonardo plus povídali o COVIDu s psycholožkou a s psychoterapeutem. Takže dnes je na řadě psychiatra, konkrétně doc. Martin Anders, přednosta psychiatrické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, který je zároveň i místopředsedou české psychiatrické společnosti. Dobrý den. Já vás. Dobrý den všem. Řekněte mi, pane docente, jak je vlastně rozdíl mezi psychologem a psychiatrem? Se jeden z nich předepisuje léky?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu