Leonardo Plus
Zalidnění a vytěžování krajiny ohrožuje primáty i tradiční komunity v rovníkové Africe, říká primatoložka Pafčo
Leonardo Plus
Plus
Ze společné studie německých expertů a neziskové organizace Re:wild plyne, že těžba ohrožuje lidoopy v Africe mnohem víc, než se předpokládalo, a že jsme tuto hrozbu možná podcenili. Paradoxně je to způsobeno zájmem o udržitelné technologie, které vyžadují více lithia, mědi a kobaltu. Jejich těžba se totiž nejvíce dotýká zemí rovníkové Afriky „Ničí si tím své životní prostředí, které je tam právě i pro primáty,“ nastiňuje primatoložka Barbora Pafčo.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Začíná Leonardo. Stojí další díl našeho pořadu z cyklu setkání s významnými českými vědkyněmi a vědci. A tentokrát jsme na festival, kterým já film Olomouc spolu s jeho diváky, vysílačkami a se mnou. Na pódiu je klimatoložka Barbora Pavčo z ústavu biologie obratlovců Akademie věd a Masarykovy university v Brně. Dobrý den.
-
Dobrý den. Děkuji za pozvání, ať se vám dobře poslouchá. A protože jsme v sále akademie v Olomouci, Vlastivědné muzeum tak dobře dívá. Přeje Martina.
-
Dnes to máme možnost sedět s dámou, která působí v oboru, který znamenal přímý výzkum primátů. Já bych vás poprosila nejdřív. A vy jste nám ten výzkum trochu představit. Co to obnáší zkoumat gorily nížinné a šimpanze a jak je zkoumáte?