Náš host
Mariánská Týnice a tradice folkloru na severním Plzeňsku
Náš host
Plzeň
Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera v Mariánské Týnici je dnes sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál je na seznamu národních kulturních památek a patří ke skvostům barokní architektury. Jednotlivé expozice se věnují vývoji historie severního Plzeňska z různých úhlů. Věděli jste, že součástí prohlídkového okruhu je také národopisná expozice?
Michaela Vondráčková
Přepis epizody
-
10 hodin a 10 minut v našem dopoledním vysílání čas na setkání s hostem. Dnes je jím Jiří Kříž, historik a také kurátor sbírek muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Dobrý den. Dobrý den. Tak Mariánská Týnice, to je překrásné místo. Patří ke skvostům barokní architektury. Tak se o ní mluví. O její historii i současné podobě se tady mluví často, ale co mě osobně velmi potěšilo a možná, že se o tom málo ví, tak je fakt, že součástí prohlídkového okruhu je také národopisná expozice. A v loňském roce bylo téma tradice folkloru na severním Plzeňsku docela důležité. Je to tak, viďte?
-
Ano, s kolegyní Janou Dienstbierovi jsme připravili výstavu, která měla zmapovat vlastně historii folklórních souborů na severním Plzeňsku. Je to v rámci našeho dalšího projektu, že vlastně už jsme předtím třeba mapovali bigbít, pokoušeli jsme se mapovat dechovou, o taneční hudbu, to ještě takový rozdělaný projekt a v loňském roce jsme tedy se zaměřili na na ten folklór. Když se řekne severní Plzeňsko, můžeme být trochu konkrétnější, o které obce se třeba jedná?
-
My jsme se zaměřili na celý ten akt, vlastně bývalý okres + takové naše jako přesahy třeba do čistý apod.. Ale primárně je, jsou to Kralovice, Plasy, Manětín, Nečtiny, ale i Nýřany a tady vlastně ta jihozápadní část bývalého okresu.