Návraty do minulosti

Ján Kollár podporoval panslavismus. Jeho tvorba měla zásadní vliv i na dění v Čechách

Návraty do minulosti

Ján Kollár podporoval panslavismus. Jeho tvorba měla zásadní vliv i na dění v Čechách
Ján Kollár

Rádio vašeho kraje

Jeden z buditelů, kteří jsou nejvíce spojeni s národním obrozením. Kollár se narodil roku 1793 na středním Slovensku, vystudoval gymnázium a později evangelické lyceum v Bratislavě.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Ján Kollár, jeden z buditelů, kteří jsou nejvíce spojeni s národním obrozením. Kollár se narodil roku 1793 na středním Slovensku. Vystudoval gymnázium a později i evangelické lyceum v Bratislavě. Při stipendijním pobytu v německé Jeně poznal svou pozdější manželkou Frederiku, se kterou nakonec přesídlili do Budapešti. Ján Kollár podporoval panslavismus, tedy myšlenku sjednocení všech slovanských národů během života v Uhrách a později ve Vídni udržoval blízký kontakt s tamními Slováky a podněcoval jejich národní cítění, i když slovenštinu jako samostatný jazyk nepodporoval. Své myšlenky Kollár vložil i do literárního díla. Asi nejznámější je jeho básnická skladba Slávy dcera, vydaná v roce 1824. Hlavní hrdina postupně prochází země, kde žijí slované a oslavuje jejich statečnost i krásu jejich zemí. Pro dnešní čtenáře je Slávy dcera už těžko stravitelná. Je psaná archaickým jazykem a obsahuje mnoho dobových narážek. V počátcích národního obrození měla však zásadní vliv i na dění v Čechách, a tak není divu, že její autor Ján Kollár je pohřben na pražských Olšanských hřbitovech.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu