Návraty do minulosti

Josefa Slavíka přijali na konzervatoř už v deseti letech. Obdivoval ho i Paganini. Osud rozhodl jinak

Návraty do minulosti

Josefa Slavíka přijali na konzervatoř už v deseti letech. Obdivoval ho i Paganini. Osud rozhodl jinak
Josef Slavík - podobizna na zámku v Hořovicích

Rádio vašeho kraje

Říkalo se mu český Paganini. Patřil k našim nejvýznamnějším muzikantům. Narodil se v roce 1806 v Jincích v rodině řídicího učitele. Otec brzy rozpoznal synkův talent, a tak Josef dostal do ruky první housličky sotva čtyřletý.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Josef Slavík. Říkalo se mu český Paganini a patřil k našim nejvýznamnějším muzikantů. Narodil se v roce 1806 v Jincích v rodině řídícího učitele. Otec brzy rozpoznal Synkův talent, a tak Josef dostal do ruky první housličky sotva čtyřleté. Zanedlouho se otec stal kantorem v nedalekých Hořovicích, kam se rodina přestěhovala. Na tamním zámku ho poprvé slyšel hrát hrabě z Vrbna a i díky jeho přímluvě přijali Josefa Slavíka na pražskou konzervatoř. V pouhých 10 letech mladý umělec sklízel úspěchy v Paříži a ve Vídni. Na jednom koncertu ho slyšel hrát sám Paganini. S obdivem prý pronesl vy jste ďábel. Celý svět se třese, když vyhrajete. Po obrovských ovací ve Vídni se Slavík vydal koncem.

  • Putovat do Budapešti. Vyčerpán chřipkou a dlouhou cestou ale musel ulehnout a už nevstal. Diagnóza zněla tyfus. Geniální houslista podlehl nemoci v pouhých 27 letech 30. května 1833. Jeho poslední slova zněla chci domů. Toto přání se mu však vyplnilo až o 100 let později, kdy byly jeho ostatky přeneseny do vlasti a uloženy na vyšehradském hřbitově.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu