Návraty do minulosti

Letohrádek královny Anny je ukázkou patrně slohově nejčistší renesanční stavby italského stylu v Čechách

Návraty do minulosti

Letohrádek královny Anny je ukázkou patrně slohově nejčistší renesanční stavby italského stylu v Čechách
Letohrádek královny Anny nad Jelením příkopem

Rádio vašeho kraje

Na východním okraji Královské zahrady Pražského hradu dal v letech 1538–1560 Ferdinand I. vybudovat Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Ten je ukázkou patrně slohově nejčistší renesanční stavby italského stylu v Čechách.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Letohrádek královny Anny na východním okraji královské zahrady Pražského hradu dal v letech 1538 až 1560 Ferdinand první vybudovat Královský letohrádek, zvaný také letohrádek královny Anny. Ten je ukázkou patrně slohově nejčistší renesanční stavby italského stylu v Čechách. Pojmenován je po Ferdinandově chodí. Ani Jagellonské. Jejich manželství bylo šťastné a sama Anna byla v českých zemích velice oblíbená. Ani jeden se však dokončení stavby nedožil. Na výzdobě pracovali italští kameníci a italskou inspiraci prozrazuje i úprava přilehlé části zahrady gardy nebrat ze souměrnou kompozicí záhonů. Před letohrádkem stojí také zpívající fontána. Podle návrhu dvorního malíře Františka Theresia ji ze zvonoviny a bronzu odlil Tomáš Jaroš, mimo jiné autor největšího zvonu Katedrály sv. Víta Zikmunda. Kapky vody při dopadu vydávají zvuky podobné zvonění. Letohrádek byl původně určen pro dvorskou zábavu a zpříjemnění pobytu v zahradě. Později jej dostala k využívání armáda. Dnes slouží především pro výstavy a další kulturní akce.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu