Návraty do minulosti

Meteorologické pozorování v Klementinu systematicky zaznamenávají už od roku 1775

Návraty do minulosti

Meteorologické pozorování v Klementinu systematicky zaznamenávají už od roku 1775
Klementinum

Rádio vašeho kraje

Rozsáhlý areál na Starém městě blízko Karlova mostu patří k barokním pokladům Prahy. Po pražském hradu je i jejím druhým největším stavebním celkem.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Klementinum. Rozsáhlý areál na Starém Městě blízko Karlova mostu patří k barokním pokladům Prahy. Po Pražském hradu je i jejím druhým největším stavebním celkem. Na místě původního areálu kláštera dominikánů a několika středověkých domů vznikala tato jezuitská kolej od roku 1653. Na výstavbě se podílelo mnoho významných architektů, štukatérů i sochařů. Kromě škol, kolejí a knihovny obsahuje i několik kostelů. Dominantami jsou pak například hodinová věž kostela nejsvětějšího Salvátorské či astronomická věž se sochou Atlanta. Meteorologické pozorování budu systematicky zaznamenávají od roku 1775. Jde tedy o nejdelší souvislé pozorování ve střední Evropě.

  • Klementinum bylo dokončeno na začátku 18. století a i po zrušení jezuitského řádu zůstalo centrem věd. Areál je spojen s mnoha velikány české vzdělanosti. Na zdejším akademickém gymnáziu vyučoval třeba Josef Jungmann nebo Václav Kliment Klicpera. Na původní jezuitskou tiskárnu navázal Matěj Kramerius. V současnosti je areál využíván hlavně Národní knihovnou a je oblíbeným cílem turistů tuzemských i zahraničních.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu