Návraty do minulosti

Nejmocnější muž protektorátu K. H. Frank byl odsouzen k trestu smrti. Jeho oběšení přihlíželo v Praze na pět tisíc lidí

Návraty do minulosti

Nejmocnější muž protektorátu K. H. Frank byl odsouzen k trestu smrti. Jeho oběšení přihlíželo v Praze na pět tisíc lidí
K. H. Frank

Rádio vašeho kraje

Možná si řeknete, že popravovat zločince před očima tisícihlavého davu je výjev ze středověku nebo maximálně z období Velké francouzské revoluce. A tak vás možná překvapí, že tímto způsobem se v Čechách lidé usmrcovali ještě v polovině 20. století, tedy celkem nedávno.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Poprava k. H. Franka.

  • Možná si řeknete, že popravovat zločince před očima tisícihlavého davu je výjev ze středověku nebo maximálně z období Velké francouzské revoluce. A tak vás možná překvapí, že tímto způsobem se v Čechách lidé usmrcovali ještě v polovině 20. století, tedy celkem nedávno. Po obnovení Československa v roce 945, bylo jedním z hlavních úkolů jeho justice pochytat válečné zločince. Nejúspěšnějším lovcem nacistů se stal Bohuslav Ečer, který přivezl zpátky do Prahy někdejšího nejmocnějšího muže protektorátu Karla Hermanna Franka. Mimořádný lidový soud ho za válečné zločiny a vyhlazení Lidic odsoudil k trestu smrti. Jeho oběšení 22. května 1946 přihlíželo v Praze na Pankráci 5000 lidí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu