Návraty do minulosti

O měnové reformě z roku 1953 se dodnes říká, že to byla loupež za bílého dne

Návraty do minulosti

O měnové reformě z roku 1953 se dodnes říká, že to byla loupež za bílého dne
Měnová reforma /30. května 1953 schválilo NS zákon o peněžní reformě. Čs. občané přicházejí do výměnných středisek, aby si vyměnili staré peníze za novou měnu. Na sn. bankovní úředníci přepočítávají staré peníze/

Rádio vašeho kraje

Počátkem 50. let 20. století ovládali Československo komunisté a poválečné ekonomice se stále příliš nedařilo. Lidé měli stále větší úspory, protože peníze nebylo za co utrácet.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Měnová reforma. Počátkem 50. let 20. století ovládali Československo komunisté a po válečné ekonomice se stále příliš nedařilo. Lidé měli stále větší úspory, protože peníze nebylo za co utrácet. Vedení státu se proto rozhodlo provést radikální měnovou reformu. Ještě 29. května 1953 prezident Antonín Zápotocký veřejně ujišťoval, že nic takového nehrozí. O den později však nastal pravý opak. Prvního června pak začala výměna starých peněz za nové. Základní poměr byl pět.

  • Ku jedné. To ovšem platilo jen u hotovosti do 300 korun. Pak už byl kurz 50 ku jedné. Stát seškrtal nuly také na bankovních kontech a část peněz, kterou na účtech lidem zablokoval už v roce 1945, zabavil bez náhrady.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají