Návraty do minulosti

Pro skautské tábory jsou v mnoha zemích typické stany s podsadou. Málokdo však ví, že pocházejí z Česka

Návraty do minulosti

Pro skautské tábory jsou v mnoha zemích typické stany s podsadou. Málokdo však ví, že pocházejí z Česka
Na jednom zastavení stezky stojí dokonce stan s podsadou

Rádio vašeho kraje

Pro skautské tábory jsou v mnoha zemích světa typické stany s podsadou. Málokdo však ví, že pocházejí z Česka. Jako první je postavili účastníci skautského tábora u Pelíškova mostu na Sázavě roku 1913.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Stan s podsadou pro skautské tábory jsou v mnoha zemích světa typické stany s podsadou. Málokdo však ví, že pocházejí z Česka. Jako první je postavili účastníci skautského tábora u Pelíškova mostů na Sázavě roku 1913. Důvod byl prostý. Kvůli podmáčenému terénu si chtěli dát táborníci do stanů slamníky, jenže ty se nesměly dotýkat celty, jinak by dostanou tekla. Postavili tedy kolem slavíků dřevěnou ohrádku a celtu připevnili až na dno. A stan s podsadou byl na světě. Je pravda, že podobný typ stanu používaly už v 19. století australští zlatokopové a prkny si při stavbě stanů pomáhali i vojáci v rakousko-uherské armádě. Skauti však princip podsady dovedli do výsledné podoby. Známé je dokonce jméno muže, který s nápadem přišel. Historik skautingu Roman Šantora uvádí ve své knize Skautské století, že původcem nápadu byl vedoucí zmíněného tábora na Sázavě Jan Pulkrábek. V dnešní době už nejsou klasické dřevěné podsady tak běžné a postupně je nahrazují bočnice z jiných materiálů, které se dají lépe skladovat a používat opakovaně.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu