Návraty do minulosti

Propagátor vlastenectví, turismu i emancipace. Vojtěch Náprstek vlasteneckému cítění podřídil i své vlastní jméno

Návraty do minulosti

Propagátor vlastenectví, turismu i emancipace. Vojtěch Náprstek vlasteneckému cítění podřídil i své vlastní jméno
Vojta Náprstek shromažďoval předměty doslova z celého světa a byl mecenášem mnoha cestovatelů

Rádio vašeho kraje

Vojtěch Náprstek byl český vlastenec, národopisec, mecenáš a bojovník za pokrok. Narodil se v dubnu 1826 v Praze do zámožné rodiny.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti. Významné události, osobnosti a vynálezy naší historie. Vojtěch Náprstek. Vojtěch Náprstek byl český vlastenec, národopisec, mecenáš a bojovník za pokrok. Narodil se v dubnu 1826 v Praze do zámožné rodiny. V roce 1848 se aktivně zapojil do revoluce proti Materny chovu absolutismu ve Vídni. Emigroval do Spojených států amerických, kde začínal jako truhlář a nádeník. Později se vypracoval na knihkupce a kariéru završil jako diplomat a politik. Po 10 letech se vrátil do Prahy a začal se věnovat svému celoživotnímu cíli k podpoře vzdělání, kultury a národopisec tvé. Od svých přátel cestovatelů získával exponáty pro svou sbírku, ze které se roku 1862 stalo Náprstkovo muzeum, první muzeum mimoevropských národů a kultur v Čechách. Byl také významným propagátorem ženského vzdělání a emancipace a byl i průkopníkem v oblasti turismu. Roku 1888 se totiž stal prvním předsedou Klubu českých turistů. Vlasteneckému cítění podřídil Vojtěch Náprstek i své vlastní jméno. Původně se totiž jmenoval Adalbert Fingerhut. Své německé jméno si překladem do češtiny změnil až po návratu z Ameriky.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu