Návraty do minulosti

Věděli jste, že americký dolar má kořeny v Česku? Vychází z jáchymovského tolaru

Návraty do minulosti

Věděli jste, že americký dolar má kořeny v Česku? Vychází z jáchymovského tolaru
Český tolar z roku 1526 a americký dolar

Rádio vašeho kraje

Možná vás to překvapí, ale nejznámější měna světa, tedy americký dolar, má své kořeny v Česku. Šlechtický rod Šliků těžil na počátku 16. století v okolí krušnohorského Jáchymova stříbro.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Jáchymovský tolar.

  • Možná vás to překvapí, ale nejznámější měna světa, tedy USD, má své kořeny v Česku. Šlechtický rod šilinků těžil na počátku 16. století v okolí krušnohorského Jáchymova stříbrnou. Aby mohl hrabě Štěpán Šlik splatit dluhy, rozhodl se razit vlastní mince. Takové právo do té doby náleželo pouze králi a Ludvík jagelonský nechtěl o mincovní konkurenci ani slyšet. Ovšem u Zemského sněmu Puš hrabě Šlik uspěl a devátého ledna 1520 dostal povolení k ražbě. Mince se tehdy obvykle pojmenovávali po místech svého vzniku. Jáchymovskému platidlu se tedy původně říkalo sankce Joachim štáb. Postupným zkracováním pak vznikl tak Haller a z něj známý Tolar. Tato stříbrná mince měla tloušťku dva mm a v běžném obchodu se nepoužívala. Byla určena spíš pro finanční trhy. Nový král Ferdinand první šli k úlům roku 1528. Právo ražby bude brát, ale jejich mince už si žila vlastním životem. Dolar se stal populárním evropským platidlem. Ve Španělsku začali říkat dolar a mincím, které razili ze Stříbra přivezeného z amerického kontinentu. A když Spojené státy získaly nezávislost, zvolili za svou oficiální měnu právě do Lán.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu