Návraty do minulosti

Vojáky přezdívali pouštní krysy a oni se k tomu hrdě hlásili. U Tobruku bojovalo i přes 600 Čechoslováků

Návraty do minulosti

Vojáky přezdívali pouštní krysy a oni se k tomu hrdě hlásili. U Tobruku bojovalo i přes 600 Čechoslováků
Bernard Papánek se spolubojovníky od Tobruku při přesunu do Velké Británie (únor 1943)

Rádio vašeho kraje

Tobruk, ležící na území dnešní Libye, se stal jedním z míst, kde českoslovenští vojáci významně zasáhli do bojů druhé světové války.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie. Bitva.

  • O Tobruk. Tobruk, ležící na území dnešní Libye, se stal jedním z míst, kde českoslovenští vojáci významně zasáhli do bojů druhé světové války. Tobruk byl jedním z mála přístavů na pobřeží severní Afriky, kde mohly kotvit i velké nákladní lodě, měl strategický význam při kontrole Suezského průplavu a ropných polí Blízkého východu. Již od dubna 941 byl v obležení. Před Němci a Italy ho bránili jednotky především Australanů a Britů. Český pěší prapor, kterému velel podplukovník Karel Klapálek, dorazil na pomoc na podzim. Život vojákům v malých pevnostech znepříjemňoval všudypřítomný prach, špína a pouštní blechy, k tomu nekvalitní strava, nedostatek vody a neustávající střelba. Hanlivé označení pouštní krysy, jak obránce častoval nepřítel, přijali za vlastní a hrdě se k němu hlásili. U Tobruku bojovalo přes 600 Čechoslováků a i jejich zásluhou se podařilo přístavku hájit až do další ofenzivy armády generála Emila v červnu 942.

  • Vzápětí spojenci porazili nacistické vojsko. Udělala - a to byl počátek konce jednotek osy na severu afrického kontinentu.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu