Návraty do minulosti

Zpopelnění lidských ostatků byl boj. První kremace u nás se uskutečnila až v roce 1918

Návraty do minulosti

Zpopelnění lidských ostatků byl boj. První kremace u nás se uskutečnila až v roce 1918
Jihlavská kremační pec prošla obnovou

Rádio vašeho kraje

Liberec, tehdy tedy spíše převážně německý Reichenberg, usiloval o vlastní krematorium od roku 1898. Město bylo členem spolku přátel žehu Plamen. Císařské úřady ale stavbu nechtěly povolit, zejména z náboženských důvodů.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • První kremace. Liberec, tehdy tedy spíše převážně německý Reichenberg, usiloval o vlastní krematorium od roku 1898. Město bylo členem Spolku přátel žehu plamenem.

  • Císařské úřady ale stavbu nechtěli povolit, zejména z náboženských důvodů. Kremace měla zastánce mezi pokrokovým lidmi, kteří se však museli nechávat zpopelnit v zahraničí. V saské Žitavy je to právní. Bitva se tak vedla až do roku 1912, kdy se začalo stavět. Secesní budova podle návrhu Rudolfa Bitzana byla dokončena v roce 1917, ale úřady odmítly ke spalování ostatků udělit povolení. První kremace se tak nakonec uskutečnila až po zániku monarchie 31. října 1918. Údajně se ale vůbec vyzkoušela již den předem. Na uhynulém z původního vybavení se dochovaly dvě pece, které se ale v současnosti už nepoužívají. Po celé zemi začala vznikat další krematoria. Druhé nejstarší, ovšem provizorní v Praze, a následně proslavené rondokubistické dílo Pavla Janáka v Pardubicích. Kremace se pak stala běžnou součástí konce života.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu