Názory a argumenty

Adam Černý: Když se v Číně vytrácejí ministři

Názory a argumenty

Adam Černý: Když se v Číně vytrácejí ministři
Čínský ministr obrany Li Šang-fu

Plus

Když se v 50. letech minulého století v tehdejším Československu chystal politický proces s Rudolfem Slánským, dlouhou dobu nejbližším spolupracovníkem vůdce komunistické strany Klementa Gottwalda, dal se jeho politický pád tušit ze sesazení z místa generálního tajemníka vládnoucí strany na méně exponovanou pozici místopředsedy vlády.
Adam Černý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když se v 50. letech minulého století v tehdejším Československu chystal politický proces s Rudolfem Slánským, dlouhou dobu nejbližším spolupracovníkem vůdce komunistické strany Klementa Gottwalda. Dal se jeho politický pád tušit, že sesazení z místa generálního tajemníka vládnoucí strany na méně exponovanou pozici místopředsedy vlády. Až následný inscenovaný proces charakteristický vynucenými doznáními obžalovaných, předvedl, jak v totalitním režimu vrcholná politická kariéra končívá na popravišti. Jaký osud čeká stále ještě úřadujícího čínského ministra obrany Lišaník v USA, není zřejmé ale mizením ze scény. Ten Slánského připomíná. Když letos v březnu dostal na starosti od vedení v Pekingu klíčový resort obrany, dokazovalo to ani ne tak jeho odborné kompetence, jako především politickou spolehlivost a ještě více osobní důvěru nynějšího vládce Číny. Si Ťin-pching, který více než 10 let sobě spojuje šéfa vládnoucí strany a státu. O onu důvěru, zdá se, liší, nyní přichází, když se již několik týdnů vytratil z veřejného prostoru, aniž by se objevila informace například o zdravotních potížích. Zájem vzbudilo plánované, ale narychlo odvolaného setkání čínských a vietnamských vojenských špiček poté, co ještě minulý měsíc nyní ztracený ministr řečnil v Pekingu na schůzce s představiteli afrických států. Nejpravděpodobnějším vysvětlením záhady by mohlo být stranické vyšetřování, které projednává porušení disciplíny, čímž se nejčastěji míní rozkrádání a po němž následuje předání provinilce z instance střežící ideologickou čistotu do rukou takříkajíc světské soudní moci. Na případu liší kung-fu a je nápadné, že jeho zmizení následuje po letním pádu jiného a relativně čerstvě instalovaného kádru čínského ministra zahraničí. Čin Kanda, který ve vedení svěřeného resortu nevydržel ani rok. Oba politiky spojuje okolnost, že jak obrana, tak diplomacie jsou natolik důležité, že by je nedostal na starost nikdo, koho by nepokládal za spolehlivého. Si Ťin-pching. Tady jsme u ryze politické roviny obou zmizení. Pokud se ukáže, že jak čin Kang a nyní liší Frankfurtu, upadli v nemilost kvůli prokázané korupci, proti níž tolik horlil šéf strany a státu, když upevňoval osobní moc a odstraňoval své konkurenty, tak je namístě otázka, kdo jiný než on nese odpovědnost za výběr kádrů do Chile tak důležitých resortů a kdo v nich nedokázal rozpoznat politicky červivá jablka dnes už bývalého ministra zahraničí. Čin Kanga po týdnech úředního mlžení vyprovodila ze scény nepřesvědčivá zmínka o zdravotních problémech. Pokud by se měla opakovat i u šéfa obrany Liang Chua. Možná by nebylo od věci začít v zemi, odkud se rozšířil neblahý koronavirus, pátrat, zda v tamních nejvyšších patrech moci neřádí velice specifický druh nákazy korupcí.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu