Názory a argumenty

David Klimeš: Nebezpečná rozpočtová hausnumera

Názory a argumenty

David Klimeš: Nebezpečná rozpočtová hausnumera
České peníze (ilustrační fotka)

Plus

Vláda Petra Fiala nastupovala se slibem rychlé konsolidace veřejných financí, které podle ní rozvrátil kabinet Andreje Babiše. Výsledkem jejich prvního roku je třetí nejvyšší schodek ve výši 360 miliard. Za tak vysoký deficit nemohou jen výdaje spojené s energetickou a inflační krizí. Největší problém jsou rozevřené nůžky mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu. Ale je tu ještě jeden problém, donedávna poctivé rozpočtování ministerstva financí se změnilo v naprostá hausnumera.
David Klimeš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda Petra Fialy nastupovala se slibem rychlé konsolidace veřejných financí, které podle ní rozvrátil předchozí kabinet Andreje Babiše. Výsledkem jejich prvního roku je ale třetí nejvyšší schodek ve výši 360 miliard. A stejně jako se Babiš nemohl vymlouvat jen na náklady spojené s covidovou krizí, tak ani nyní v žádném případě za tak vysoký deficit nemohou jen výdaje spojené s energetickou a inflační krizí. Největší problém jsou samozřejmě ony doširoka rozevřené nůžky mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu. Ale pak je tu ještě jeden problém, který se vůbec neřeší a měl by. Donedávna poměrně poctivé rozpočtování ministerstva financí se změnilo. Naprostá hausnumera, kterým není radno vůbec věřit. Zdánlivě to není zas tak špatné. Vždyť ministr financí Zbyněk Stanjura ohlašoval schodek 375 miliard. Výsledek je 360 miliard. To v krizové době je přijatelné rozmezí. Jenže jen do té chvíle, než si uvědomíme, že poslední novelu státního rozpočtu ministr Stanjura obhájil před poslanci v polovině října. Pokud stát nedokáže naplánovat ani poslední dva měsíce příjmů a výdajů, aniž by neulétl o 15 miliard. Pak je to tragédie. Nebo je tu ještě jiné vysvětlení? I tato vláda přijala oblíbenou metodu někdejšího ministra financí Babiše, že se schválně vyhlásí větší plánovaný deficit, aby se o to více pak dala oslavovat fiktivní úspora. To ale s férovým rozpočet nic tvým nemá vůbec nic společného a výhled není lepší. Vláda schválila další zcela vymyšlený rozpočet na letošní rok. Schodek ve výši 295 miliard je jen politická intrika, aby státní sekyra nezačínala zase trojkou. Když se však podíváme do útrob jízdního plánu státních financí, nic tam nesedí. Deficit důchodového účtu se dostane hodně přes 80 miliard. Ale čím takovou díru zalepit, to už rozpočet neříká. Výběr sociálního pojištění na to rozhodně stačit nebude. Dále tu máme energetickou pomoc státu, především ony cenové stropy pro domácnosti a firmy. Jenže podle Energetického regulačního úřadu na ně rozhodně nebude stačit plánovaných 200 miliard. Ne, ale spíše 242 miliard. A zcela nejisté jsou i příjmy, kde nezvládnutá pravidla pro speciální dani z mimořádných zisků jen těžko do rozpočtu přinesou kýžených 85 miliard. Vláda Petra Fialy se chystá na jaře konečně představit razantní ozdravění veřejných financí, tedy úspory na straně státu a asi i zvednutí některých daní. To je sice o rok později, než původně pěti koaliční sestava ve sněmovních volbách slibovala, ale lepší později než nikdy. Základem pro smysluplné ozdravení veřejných financí však musí být pravdivá čísla v rozpočtu. Ty už tam roky nejsou a skutečně již nejde o halíře. Nejen schodky, ale i mnohé příjmy a výdaje jsou nakonec o desítky miliard jinde. A rozhodně ne za všechny úlety mohou nekonečné krize. Jistě, říká se, že papír snese vše, ale o papíru, na kterém se přerozdělují dva biliony státního rozpočtu, by to platit nemělo, protože každé špatné číslo pak nakonec musí zaplatit všichni občané ze svých daní.