Názory a argumenty

David Klimeš: Těžké časy pro slovenská média

Názory a argumenty

David Klimeš: Těžké časy pro slovenská média
Robert Fico, šéf slovenského Směru

Plus

Staronový slovenský premiér Robert Fico ani na chvíli nikoho nenechává na pochybách, že si to bude chtít vyřídit s kritickými novináři. Že Robert Fico v čele svého nového slovenského kabinetu bude mít s mnoha médii špatné vztahy, o tom asi nikdo nepochyboval. Že se ale rozhodne pro přímý střet už tak brzo, to je smutné překvapení.
David Klimeš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Že Robert Fico v čele svého nového slovenského kabinetu bude mít s mnoha médii špatné vztahy, o tom asi nikdo nepochyboval. Že se ale rozhodne pro přímý střet už tak brzo, to je smutné překvapení. Televizi Markíza, web aktuality SK, deník SME a Denník N označil za nepřátelská média. Jejich redaktoři již nesmí přicházet na Úřad vlády. A aby toho nebylo málo, televizi Markíza se chystá Fico prověřovat ohledně 26 milionů eur od minulé vlády. Nikdo neví, o co jde. Pravděpodobně o transparentně za danou reklamu státních podniků. Vyhrožování médiím, které má na Slovensku dlouhou tradici, je tu bohužel zase zpět. Těch reminiscencí, co nyní musí mít slovenští novináři, je asi spousta. Rok 1993 nebyl jen rokem vzniku samostatného Slovenska, ale také rokem otevřeného pokusu si ochočit média garniturou Vladimíra Mečiara. Redaktory deníku jsme na tak donutil Mečiar svým nátlakem k založení důležitého nezávislého média jsme, které pak Mečiarovy roky odvážně koukal pod prsty. Teď to nebude o moc jiné. Někdo by si tak i nyní při Ficově útoku na markýzu mohl s hořkým pousmáním vzpomenout na počátek politické kariéry Roberta Fica, kdy byl ještě bojovníkem za nezávislost médií. Na internetu lze snadno dohledat záznam, jak v roce 1998 po boku s Mikulášem Ďurindou hájí na demonstraci televizi Markíza proti převzetí skupinou okolo podnikatele Mariana Kočnera. Jeden paradox je, že o mnoho let později právě kvůli vazbám na Kočnerovu vlivovou skupinu musel skončit křesle premiéra. A další paradox je, že už před léty se z obhajoby Markízy stalo naopak otevřené nepřátelství. Tento příběh se nepřímo dotýká i Česka, protože majitelé Markízy je skupina PPF se sídlem v Praze. A dost dobře možné, že brzo se centrála skupiny bude muset rozhodnout, jaký postoj zaujmout setrvalým útokům nové slovenské vlády. Aktuality SK je pro změnu respektovaný zpravodajský web, pro který pracoval investigativní novinář Ján Kuciak, který byl v roce 2018 zavražděn společně se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. O to více mrazí, že mocní tomuto médiu už zase vyhrožují. Fico v nejvyšší slovenské politice už byl několikrát, nyní vede svůj čtvrtý kabinet. Nikdo příliš neví, jaká nakonec bude jeho skutečná politika, protože už vystřídal vše možné od pro unijního liberála přes konzervativního socialistu až nyní po národoveckého autoritáře. V oblasti médií. Je ale jisté, že zvolí otevřenou konfrontaci s mainstreamový mi médii spolu se svou národoveckou ministryní kultury Martinu Šimkovičovou bude dopřávat přízně nejrůznějším konspiračním médií a prakticky jisté je i to, že se pokusí o co nejpečlivější demontáž televize a rozhlasu veřejné služby. Poučení pro Česko, které má za sebou roky střetu politické a mediální moci předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, je celkem jasné. Buďme rádi, že nyní český establishment otevřeně ne útočí na nezávislost médií, ale mějme na paměti příklad Slovenska, že se to také může velmi rychle zvrtnout.