Názory a argumenty

David Klimeš: Valorizace hlouposti

Názory a argumenty

David Klimeš: Valorizace hlouposti
Zleva ministr financí Zbyněk Stanjura, premiér Petr Fiala a ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka

Plus

Je zcela v pořádku, že se vláda snaží zabránit mimořádné valorizaci penzí, která by jistě pomohla spoustě seniorů, ale také by vyšla na 34 miliard. Místo 1770 korun k průměrnému důchodu si penzisté v červnu přilepší jen o nějakých 760 korun. Tím ovšem výčet polehčujících okolností pro nenadálé vládní rozhodnutí končí.
David Klimeš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je zcela v pořádku, že se vláda snaží zabránit mimořádné valorizaci penzí, která by jistě pomohla spoustě seniorů, ale také by vyšla na 34 miliard. Místo 1770 korun průměrnému důchodu si penzisté v červnu přilepší jen o nějakých 760 korun. Tím ovšem výčet polehčujících okolností pro nenadálé vládní rozhodnutí končí od minulého roku. Experti vládě přece říkali, že zákonná pravidla pro mimořádné valorizace jsou neudržitelná. Podle nich pokud vyskočí inflace o pět % od poslední valorizace, tak se zas mimořádně přidává. Záměr to byl asi původně dobrý, jenže nepočítal s časy, kdy budeme mít extrémní inflaci a přidávat se bude muset neustále. Zatímco reálné mzdy všech v ekonomice klesají, penzisté mají takový kvapík z navyšování penzí, že průměrný důchod se dostává k 50 % průměrné mzdy. O tom se nesnilo ani někdejším vládám ČSSD. Vláda mohla již minulý rok zasáhnout, ale místo toho jak premiér Petr Fiala, tak ministr práce Marian Jurečka tvrdili, že na valorizace se za žádnou cenu sahat nebude. To ovšem zjevně platilo jen do konce volební sezony, kterou uzavřela prezidentská volba. Najednou se valorizace snižuje, a to tím nejhorším možným způsobem. Na přidání totiž už penzistům vznikl zákonný nárok v lednu. Není tedy vůbec překvapivé, že opozice takové pošlapávání právního řádu chce hnát až k Ústavnímu soudu. A naději na výhru není malá. Aby si to vláda ještě více zhoršila, chce snížení valorizace protlačit tzv. legislativní nouzi. To je ale úplně špatně použitý instrument. Tady důvod k nouzi žádný není, respektive je, a to je jediný. Vláda dokonce volební sezony odmítla jakkoli zasáhnout a nyní chce pochybnými postupy napravit své minulé opomenutí. Ponížená valorizace je navíc pravděpodobně jen začátkem rušení všemožných populistických lákadel. Ministr Jurečka jí řekl, že se budou měnit i pravidla pro nově zavedené tzv. výchovné, což je pětistovka k důchodu za každé vychované dítě typický pro matku. Opět experti již drahnou dobu upozorňovali, že je to zcela nesystémové řešení a není to ani dobrá náprava nízkých důchodů žen. A hlavně, že na to nejsou peníze výchovné přijde státní kasu minimálně na 19 miliard ročně. Sotva. Co tedy bylo zavedeno. Už se to zas bude rušit anebo snižovat? Těžko říct, co vláda od takového přístupu k penzistům si slibuje. Možná cynicky spokojena, jak v minulém a současném roce nemalá část seniorů volila. Ale ta zloba za porušené sliby nebude malá, pokud si vláda vybrala cestu, že ve volebních letech nebude nic měnit a pak v povolebním roce vše rychle zas skrouhne a často dokonce na samé hranici ústavnosti. Tak málo platné. Nic jiného než zlobu si nezaslouží.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu