Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Ničivý konflikt mezi Palestinci v Libanonu

Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Ničivý konflikt mezi Palestinci v Libanonu
Izraelsko-palestinský konflikt - následky střel v pásmu Gazy

Plus

Minulou sobotu vypukly násilnosti v palestinském uprchlickém táboře Ajn al-Chilwa v jiholibanonském Sidónu, největším z dvanácti takových táborů v Libanonu. Při pětidenních bojích znepřátelených skupin zahynulo nejméně třináct lidí, na šedesát dalších bylo zraněno a v táboře zavládl chaos.
Gita Zbavitelová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Při pětidenních bojích znepřátelených skupin zahynulo nejméně 13 lidí, na 60 dalších bylo zraněno. Musela být vyklizena místní nemocnice, zavřely se školy i obchody a podle organizace se jim teče. Lídrem utekl z domova na 20000 lidí, čtvrtina všech obyvatel tábora. Od čtvrtečního rána platí křehké příměří. Konflikt vypukl mezi členy hnutí Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse a dvěma islamistickými skupinami poté, co islamisté zastřelili významného vojenského představitele Fatahu, rozhořel se boj, při němž na sebe Palestinci útočili těžkými zbraněmi, reaktivními protitankovými granátomety a útočnými puškami. V podstatě jde o boj o moc, což je v libanonských uprchlických táborech běžné před šesti lety. Potyčky fajn alchymie. Trvaly týden a před 16 lety tam bylo při přestřelkách zabito skoro 500 lidí. Podle dohody z roku 1969 nesmí do uprchlických táborů vstoupit libanonská armáda, což je v Libanonu dlouhodobým terčem kritiky, protože se v nich nekontrolovaně množí ilegální zbraně a šíří se radikální postoje. Libanon se však nemá co divit. Palestince tam žijí v žalostných životních podmínkách. Fajn, ale schyluje se. Podle neoficiálních údajů tísní až 80000 lidí na ploše půldruhého čtverečního km. Země jim odpírá občanství, zakazuje vykonávat skoro 40 druhů povolání i vlastnit majetek a omezuje jim přístup ke vzdělání a lékařské péči i možnost cestovat. Přes 90 % uprchlíků žije v chudobě a už 74 let je živý. Mezinárodní společenství prostřednictvím úřadu OSN pro palestinské uprchlíky. Úřad obhospodařuje pět a tři čtvrtě milionu údajných palestinských uprchlíků, přestože po roce 1948 jak z Izraele odešlo nanejvýš 700000. OSN však za uprchlíky považuje všechny potomky původních běženců. Jen v Libanonu jich registruje půl milionu přesto, že nejméně polovina jich ze země dávno odešla. Uprchlické tábory jsou i v Sýrii, Jordánsku, Saúdské Arábii a Iráku, ale nejhůř jsou na tom Palestinci. V Libanonu arabské vlády udržují nuzné podmínky v táborech záměrně a dělají z Palestinců rukojmí blízkovýchodního konfliktu, aby na něj mezinárodní společenství nezapomnělo a podporovalo návrat Palestinců do Izraele, přestože těch, kdo z ní skutečně odešli, dnes, že už velmi málo. Světlou výjimkou je Jordánsko, kde žije skoro dva a půl milionu Palestinců a skoro tři čtvrtiny Jordánců mají palestinský původ včetně královny. Raný i tamější Palestince. Jsou jordánskými občany a mají stejné výhody a práva jako Jordánci. Jordánsko tak žádné problémy jako Libanon nemá. Izrael dlouhodobě kritizuje úřad OSN pro palestinské uprchlíky, že pomocí běžencům i tolerancí špatných podmínek v táborech jen prodlužuje izraelsko-palestinský konflikt, místo aby napomáhal jeho řešení.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu