Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Americká žurnalistika na vymření

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Americká žurnalistika na vymření
Tisk a distribuci listu Los Angeles Times narušil kybernetický útok

Plus

Americké sdělovací prostředky prožívají nyní svou hodinku pravdy. A je to hodinka po čertech černá. Prudce klesající čtenost tiskovin, poslechovost rozhlasových stanic a sledovanost televizních kanálů se ještě dá tak nějak zamést pod koberec a odůvodnit domnělými technologickými příčinami, třeba výbušnou expanzí sociálních sítí, možná i finančně kompenzovat reklamními příjmy.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Americké sdělovací prostředky prožívají nyní svou hodinku pravdy. A je to hodinka po čertech černá. Prudce klesající čtenost tiskovin, poslechovost rozhlasových stanic a sledovanost televizních kanálů se ještě dá tak nějak zamést pod koberec a odůvodnit domnělými technologickými příčinami, třeba výbušnou expanzí sociálních sítí možné finančně kompenzovat reklamními příjmy. Horší je to s hromadným propouštěním zaměstnanců. Pracovní trh je neúprosný a růst nezaměstnanosti se za mluvit nedá. Doslova minulý týden jednodenní stávkou odpověděli na oznámení o propuštění odboráři takových informačních gigantu, jako jsou časopisy Timesy a National Geographic. Avšak bylo jim to málo platné, jsou dnes na dlažbě. Pohroma postihla také Los Angeles Times, největší to deník na západ od Washingtonu. Jeho vedení oznámilo, že s okamžitou platností rozvazuje pracovní poměr se 115 redaktory, což je celých 20 %. Zpravodajství zajímá ten posledně zmíněný deník byl svého času pokládán za před obraz americké žurnalistiky budoucnosti. Byl tak pokrokoví, že se o něm říkalo, že utíkat před lokomotivou měl velké potíže již dříve. Před sedmi lety kupříkladu redakce již podstoupila redukční dietu, když musel propustit přes sedm desítek zpravodajců. Tehdy mu z bryndy pomohl bohatý investor čínského původu. Leč nic naplat ani miliard dolarů vložena do technického vybavení novinářského z provozu nezachránila Los Angeles Times před úpadkem. Problémy asi nebudou vězet v nedostatečných technologiích, nýbrž v kontinentu, ve výběru a výkladu denních zpráv. V pokrokovém segmentu amerického tisku panuje přesvědčení, že pravda není to, co se reálně děje, nýbrž to, co slouží věci pokroku. To, co probíhá, nelze pojmenovat jinak než jako pohromu pro celou americkou žurnalistiku. Poslední kolečko propouštění postihlo takové mediální pilíře, jako jsou ty The Washington Post, NBC News, ABC News. Než ten odpad likvidují vydavatelské domy Weiss, Vox anebo BuzzFeed. Katastrofě neunikl nikdo. Dokonce takový časopis, jako když New York, který již byl pokládán za ekonomicky zdraví, v prosinci oznámil, že budeme masivně propouštět zaměstnance. Podle konce leasingové firmy challenger Grace Grace Mls v průběhu roku 2023 přišla o práci zhruba polovina všech zaměstnanců amerických tiskových digitálních, rozhlasových a televizních médií. Přiznat pravé důvody katastrofy postihující celé odvětví, vehementně ovlivňující americkou společnost, je samozřejmě těžší než pouze uvést čísla, avšak tu a tam prosvitne tíživé tušení pravých důvodu. Periodikum Dyji Atlantik uvádí ve svém posledním čísle výrok hlavního redaktora deníku Los Angeles Times Kevina Meridy, který zrovna o své místo přišel. Poctivě jsme plnili strategií deníků, ale co máme dělat teď, když žádná strategie více neexistuje?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu