Názory a argumenty

Julie Hrstková: Plyn stát teplárnám zastropuje. Ti, co jedou na uhlí či biomasu, mají smůlu

Názory a argumenty

Julie Hrstková: Plyn stát teplárnám zastropuje. Ti, co jedou na uhlí či biomasu, mají smůlu
teplárna, ilustrační foto

Plus

Teplárny zdražují a ne málo. Někde cena dodávek tepla poskočila na dvojnásobek, existují i případy pětinásobného zvýšení záloh. Desetitisíce domácností závislé na teplu z tepláren se dostaly do stejné pozice jako odběratelé elektřiny a plynu, kteří nemají zafixované ceny, případně jejich dodavatel zkrachoval. Teplo je stejně horká komodita jako elektřina a protože se vyrábí z plynu nebo uhlí či biomasy, které také zdražují, teplárny přenesly rostoucí náklady na spotřebitele.
Julie Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Teplárny zdražují. A ne málo. Někde cena dodávek tepla poskočila na dvojnásobek. Existují ale i případy pětinásobného zvýšení záloh. Desetitisíce domácností závislých na teplo z tepláren se tak dostali do stejné pozice jako odběratele elektřiny a plynu, kteří nemají zafixované ceny, případně jejich dodavatel zkrachoval. Teplo je zkrátka stejně horká komodita jako elektřina. A protože se vyrábí z plynu nebo uhlí či biomasy, které také zdražují i teplárny, přinesly rostoucí náklady na spotřebitele těch, kterých se zdražování aktuálně netýká. S neklidem vyhlížejí počátek roku, protože i teplárny, které ceny zatím nezvýšily, se k tomu postupně chystají. Teplárnám nelze nic vyčítat. Cena surovin nutná k výrobě tepla, skutečně prudce roste. Některé pak měli tu smůlu, že jim zkrachoval dodavatel, který nebyl schopný dodržet své závazky z dlouhodobých cen nových smluv na dodávky energie a plynu. Teplárny, jejichž dodavatelem byla společnost NWT, se ze dne na den dostali do stejné situace jako spotřebitelé, kteří loni spoléhali na dodávky od firmy Bohemia Energy. Všechny potíže, které teplárny mají, se ale nakonec promítnou v peněženkách spotřebitelů. Aktuální pomoc vlády v podobě státního příspěvku na energie zvýšené náklady nezaplatí. Rozhodně ne celé. Navíc podle rozhodnutí vlády ze začátku října tento příspěvek v příštím roce skončí. Na místo aktuálního úsporného tarifu mají v příštím roce fungovat stropy na energie a na plyn. Ty se sice nakonec budou vztahovat i na teplárny, ale pouze na plynové. Zbylá zařízení, která využívají například uhlí nebo biomasu, žádnou pomoc od státu čekat nemohou. A jejich klienti také ne rozhodně ne všichni. Státní rozpočet není ve stavu, aby vláda Petra Fialy mohla Čechům nabídnout stejně velkorysou pomoc, se kterou nyní přišlo Německo. Plánované zastropování cen energie a plynu bude i tak extrémně drahé, i když tuzemský strop je násobně vyšší než v Německu. Lze proto pochopit, že nic jiného než energii a plyn vláda dotovat nebude a nechce. Na druhou stranu většina spotřebitelů si nemohla vybrat, zda bude napojená na teplárnu nebo na nějaký vlastní zdroj tepla. Z jejich pohledu to vypadá, že se vláda jejich problémy nezabývá. Vysoká inflace, extrémně rostoucí náklady na bydlení začínají zasahovat i do života střední třídy a je otázkou, zda navržená stropy budou dostatečná. Ještě víc otázek nastává v případě firemního sektoru, který pokud Německo skutečně vrhne do ekonomiky avizovaných 200 miliard euro, bude absolutně nekonkurenceschopný, což přinese krachy podniků a prudký růst nezaměstnanosti. Teplárny dlouho čekali na to, zda se státní pomoc aspoň v případě zastropování cen plynu, bude vztahovat i na ně. Spotřebitelé, kteří čelí nejistotě, co přinese příští rok, by si ale také zasloužili víc informací, a to hned.