Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Rodí se nový česko-slovenský prezidentský tandem

Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Rodí se nový česko-slovenský prezidentský tandem
Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Plus

Česko-slovenské vztahy jsou na nadstandardní úrovni. To je konstatování, které s oblibou opakuje většina politiků, když mluví o vztazích mezi Českem a Slovenskem. Svědčí o tom skutečnost, že první zahraniční cesta prezidentů Česka a Slovenska směřuje vždy do druhé země. Teď v této tradici pokračoval i nový český prezident Petr Pavel.
Kamila Pešeková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko-slovenské vztahy jsou na nadstandardní úrovni. To je konstatování, které s oblibou opakuje většina politiků, když mluví o vztazích mezi Českem a Slovenskem. Svědčí o tom i skutečnost, že první zahraniční cesta prezidentů Česka a Slovenska směřuje vždy do druhé země. Teď v této tradici pokračoval i nový český prezident Petr Pavel. Avšak právě jeho dvoudenní pobyt na Slovensku ukázal, že i vynikající česko-slovenské vztahy lze posunout na vyšší úroveň. Dokladem toho je, že obě hlavy státu oznámili, že zvažují, že by mohly některé zahraniční cesty podnikat společně. Jednou z prvních by mohla být dubnová cesta do Kyjeva za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pokud by se ze společných zahraničních cest stala nová tradice, byl by to rozměr v česko-slovenských vztazích, který tu dosud chyběl. Šlo by o těsnou spolupráci nebývalou od rozdělení Československa před 30 lety. Na straně druhé by to ale bylo logické vzhledem k tomu, že již nyní je zjevné, že obě hlavy státu mají na řadu otázek velmi podobný, ne-li stejný názor. Začíná to už pohledem na středoevropskou spolupráci a zejména fungování Visegrádské čtyřky, která se dostala do krize v souvislosti s problematickými postoji maďarského premiéra Viktora Orbána během války na Ukrajině. Český prezident Pavel dal už najevo, že by rád navázal těsnější spolupráci s pobaltskými republikami a slovenská prezidentka Čaputová by ho v tom mohla podporovat. Kromě srovnatelné velikosti těchto států hovoří ve prospěch takové spolupráce nejenom zkušenosti Pobaltí s pomocí Ukrajině. Ale i pokud jde o boj se šířením dezinformací, našly by se jistě i další styčné body, třeba v energetice. Za zmínku také stojí, že oba prezidenti jsou v otázkách zahraniční politiky ve shodě se svými vládami. Při pohledu do minulosti se ukazuje, že to také není vůbec žádná samozřejmost. Výrazný soulad mezi českým prezidentem a slovenskou prezidentkou předznamenaly už první momenty po zvolení Petra Pavla. Když mu přijela Zuzana Čaputová popřát k vítězství přímo do Prahy a jen pár minut po potvrzení výsledků. Bylo to pro přítomné velkým překvapením. Jak dlouho tento prezidentský soulad může trvat? To je otázka především pro Zuzanu Čaputovou. Její mandát končí už za rok a zatím není jasné, jestli se zúčastní nejbližších prezidentských voleb. Pokud by opět kandidoval a měla by podle posledního průzkumu reálnou šanci opět zvítězit. 46 % voličů na Slovensku ji považuje pořád za nejdůvěryhodnější političkou v zemi. Bez ohledu na to, zda se bude slovenská prezidentka znovu ucházet o důvěru voličů, je už nyní možné prohlásit, že tandem Čaputová Pavel by mohl posunout vzájemné vztahy do harmonie. Tak vzácné v současné době, a to není málo, 30 let od rozdělení československé federace, které mnozí vnímali bolestně.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu