Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Proč lidé nevěří politikům?

Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Proč lidé nevěří politikům?
Poslanci ANO při projevu prezidenta Miloše Zemana.

Plus

Protože politici jsou čím dál častěji jen špatnými herci umělých marketingových rolí. Protože někteří stále něco předstírají. Protože zneužívání dotací, zaklekávání konkurenčních firem a korupční aféry na ně stále častěji prozrazují, že osobní zájmy upřednostňují před zájmy občanů a státu.
Karel Hvížďala

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč lidé nevěří politikům? Protože politici jsou čím dál častěji nich špatnými herci umělých marketingových rolí, protože někteří stále něco předstírají, protože zneužívání dotací, zaklikávání konkurenčních firem a korupční aféry na ni stále častěji prozrazují, že osobní zájmy upřednostňují před zájmy občanů a státu. A činí tak přesto, že již staří Řekové ústy svých filozofů zdůrazňovali, že morálka je absolutní, nebo není žádná, že není rozdíl mezi veřejnou a soukromou morálkou. Byly skutek nespravedlivý, neměl být nikdy vykonán, říkali prostých řemeslník věnující se své práci na táboře v Aténách, senátor či námořní velitel řídící flotilu Galler nebo určité. Ti všichni jsou podřízení týmž neúprosný morálním zákonům. A to věděli jich pět století před naším letopočtem, stejně jako staří hebrejsky, kteří svůj lid podřídili univerzálnímu já vezmu, a tím demokratizovali etiku. Jak řekl Fillo alexandrijský někdy na počátku našeho letopočtu. Podle nich musel být filozof a politik dobrým člověkem, pro němž je hledání ctnosti nikoliv abstraktní ideou, ale praktickou náplň i každodenního života. Musel mít odvahu postavit se za svá rozhodnutí za každé situace a žít s její dopady filozofy. Politik musel a musí mít odvahu obětovat vše, včetně svobody či samotného života. Proto je dodnes nejen u nás stále citován Václav Havel, který měl odvahu se o to pokusit před rokem 1989. A to, na co dnes hudrujeme a co prožíváme, není v dějinách výjimečné. Již třeba reformace, která snila o tom, že přinese Evropě nového ducha křesťanství, přinesla v důsledku bezpříkladné barbarství náboženských válek a tiskařský lis již tehdy šířil místo vzdělání nesnášenlivost. Já vím, ne, když zuří války, násilí a světu vládnou peníze a tyranské ideologie, kterými lze podpořit jakoukoliv zrůdnost a vše je relativizováno. Taková připomínka nikomu nepomůže, ale přesto právě za této situace se přemýšlivý člověk vždy ptal a ptá, jak zůstat dobách státního šílenství věrný sám sobě, jak si udržet svou duševní a morální nezávislost. A vždy došel k jediné odpovědi začne hledat chyby nejprve u sebe. Jen ten, kdo to dokáže a zahlédne sám sebe v nezkreslené podobě, uvidí i pravdivě svět, v kterém žije, a pochopí, že důležitější než cíl je cesta, že závažnější než pravda je hledání pravdy, že i v dobách kladiva na čarodějnice, kdy inkvizice upalovala 1000 lidí, ani na okamžik se nedala zmást pronikavost myšlení lidí, jako byl Erasmus, Monteiro či kartely a na které dodnes proto vzpomínáme. Zle je teprve tehdy, když ztratíme naději, která je vždy pouze v nás. Jen důvěra dostatečného počtu lidí, kteří důvěřují samic tobě a nedelegují odpovědnost za sebe na stát. Může donutit politiky a oligarchy, aby nehráli falešné hry a byli sami sebou. Dnešní situace je pro ně pohodlnější, a proto nepodporují vznik střední třídy a jsou tak vehementně proti občanské společnosti a nevládním organizacím.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu