Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Důležité je s kým vládnout, důležitější je ale jak

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Důležité je s kým vládnout, důležitější je ale jak
Petr Fiala (ODS) a Andrej Babiš (ANO)

Plus

V posledních dnech to vypadá, že volby do Poslanecké sněmovny budou za měsíc. Šéfa hnutí ANO se skoro všichni ptají, s kým by šel do vlády a zda je podle něj uskupení Stačilo! přebarvená komunistická strana, nebo úplně nový subjekt.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V posledních dnech to vypadá, že volby do PS budou za měsíc. Šéfa hnutí ANO se skoro všichni ptají, s kým by šel do vlády a zda je podle něj uskupení stačilo, přebarvená komunistická strana nebo úplně nový subjekt. Andrej Babiš jednou prohlásí, že s komunisty nikdy, podruhé připustí spolupráci s širší levicovou formací, které by ovšem dominovala KSČM Kateřiny Konečné. Jindy zase odmítne partnerství s ODS, a to nejenom s tou fialovou. Přitom kdekdo tuší, že kdyby se do vedení občanských demokratů dostal Martin Kuba, dal by si Babiš říct, v čem jsou rok před sněmovním kláním tyto spekulace přínosné? Fakticky v ničem teď nikdo nemůže odhadnout volební výsledek a dokonce ani vějíř pravděpodobných variant neodpovídá na to, kdo a s kým bude vládnout. Možná by bylo rozumnější pídit se po obsahu, nikoliv po formě. A ten není imaginární, ale velmi skutečný. Jmenuje se návrh státního rozpočtu. Středopravicový volič těžko může chápat, proč ministr financí Zbyněk Stanjura předpokládá schodek ve výši 241 miliard, když mantrou pěti koalice byla konsolidace veřejných financí neboli výrazné šetření, škrtání dotací pro soukromý byznys, urychlená digitalizace a zeštíhlení státního aparátu. Nic z toho se nekoná. V září 2021 Petr Fiala pro deník uvedl fakta jsou tato v roce 2013 každý z nás dlužil 160000 korun. Po osmi letech působení. Ano, ve vládě dluží 226000. Po třech letech jeho vládnutí ze zprávy ministerstva financí vyplynulo, že na každého Čecha připadá dluh ve výši 295000 korun. Na konci letošního třetího čtvrtletí státní dluh dosáhl rekordních 3,334 tisícin bilionů korun. To je horší číslo, než k jakému se dopracoval Babišův tým v prvním covidovém roce. Navíc je tu kritické stanovisko Národní rozpočtové rady, která zpochybňuje Stanjurovi výpočty. Podle ní je příliš optimistických očekávání výnosů z emisních povolenek nebo z příjmů z dividend od firem s majetkovou účastí státu naopak podhodnocuje výdajovou stránku. Suma sumárum, reálný deficit by mohl být zhruba o 40 miliard korun vyšší. V tomto směru tedy koalice selhala. A co na to lídr opozice v rozhovoru pro právo sdělil jsme jediný stát, který stále řeší schodek. Neříkám, že se na to máme vykašlat, ale nesmíme to zaškrtit jako Kalousek v roce 2009, kdy republiku dostal do další krize. Vzhledem k tomu, že Babiš nezpochybňuje setrvání Česka v NATO a EU, daňové poplatníky by až tak nemuselo zajímat, s kým by sestavil vládu, ale co by v ní prosazoval, kde by bral peníze na plnění svých slibů? Mohutné investice, vyšší důchody a platy státních zaměstnanců? Jak moc by se zadlužil a kam by přivedl českou ekonomiku. Než půjdou občané k urnám, měly by trvat na detailním zodpovězení těchto otázek a politici by měli vědět, že pokud se uchýlí k falešným tónům, volič je za čtyři roky potrestá.