Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Stát, který bloudí, to je Česká republika

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Stát, který bloudí, to je Česká republika
lidé

Plus

Éterem poletuje spousta sdělení, která nám profrčí kolem uší, aniž by nás vyhodila ze sedla všedního životaběhu. Kupříkladu o schodku 230 miliard korun, který si vláda pochvaluje, opozice kritizuje a Miroslav Kalousek (TOP 09) sarkasticky komentuje. 
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Éterem a poletuje spousta sdělení, která nám profrčí kolem uší, aniž by nás vyhodila ze sedla všedního života běhu. Kupříkladu o schodku 230 miliard korun, který si vláda pochvaluje, opozice kritizuje a Miroslav Kalousek sarkasticky komentuje. Nebo o odvolání dvou neúspěšných uchazečů o dostavbu dukovanských jaderných bloků, jež premiér Petr Fiala vyřídil konstatováním, že vše je v pořádku a stavět se bude, či o taškařici kolem zvyšování platových tarifů, která se spustila koncem srpna, aby bylo každému jasné, že od září se nezmění vůbec nic. Ne že by to byly opomenutí. Hodné záležitosti jsou ovšem řešitelné a v určitém časovém horizontu nějak dopadnou. Avšak jsme svědky i aktéry věcí, jež jsou zahnízděný hlouběji a rána kolem nich může způsobit nebezpečné hnisání až zánik. Prezident NKÚ Miloslav Kala v rozhovoru pro deník CZ říká, že jsme přestali vést debatu o tom, co chceme. Politici občany ujišťují, že vybudují další stovky km dálnic, postaví 1000 bytů, zařídí skvělé vzdělání, zajistí všestrannou zdravotní péči a seženou evropské dotace na cokoliv. Málokdo se opravdu vážně ptá, co tyto dary budou stát? Ne naši peněženku, ale duši. Společnost, která si zvykne jen na spotřebu. Čerpání ze státního či evropského balíku peněz na koláče bez práce je ztracená. A ještě bezradnější je ta, jež dělá spoustu věcí pouze naoko. Překlopí mechanicky osnovy do školních vzdělávacích programů a tváří se, že proměnila obsah výuky, vyžaduje 1000 stran monitorovacích zpráv, které nikdo nečte. Když je však nepošlete, úředník vám dotaci nepřiklepne. Vytváří desítky nových koncepcí, jež postrádají smysl, ale jsou požadovány kým Bruselem, řekne zástupce SPD. Veřejností kontruje pirátský politik. Někým přizná běžný občan, jehož drtí přikázaný byrokratický zápis každého kroku, který učiní. Proč si nevzít příklad z Nizozemska, kde na došli obráceně. Pojmenovali 15 skupin obyvatelstva od důchodce přes studenta a podnikatele až po matku samoživitelku a jejich očima projeli systém od rodného po úmrtní list. Když narazili na problém, duplicitu nebo absurditu z administrativy to odstranili. Organismus zkrátka pročistili. Kala tvrdí naši občané mají nedůvěru ke všemu, co chce stát udělat, a stát má a priori nedůvěru k občanům. To generuje ony složité postupy a mechanismy končící papírem, který musí někdo vyplnit. Konec citace. Čekají nás krajské, senátní a za rok sněmovní volby. Není na čase žádat po politicích, aby přestali žvanit, slibovat a dojímat se svými schopnostmi, učinit nás šťastnými. A naopak se občanů zeptali, zda chtějí, aby jim stát nabízel stále štědřejší, byť pochybné či nepotřebné služby, nebo to nechal na nich, zařídil jen to nezbytně nutné a hlavně je neobtěžoval. Jenže na takovou otázku musí být odvaha. Odpověď by totiž mohla zaskočit nejednoho politického mesiáše.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu