Názory a argumenty

Klára Notaro: Francouzský zármutek nad odchodem Milana Kundery

Názory a argumenty

Klára Notaro: Francouzský zármutek nad odchodem Milana Kundery
Milan Kundera v Paříži

Plus

Zpráva o odchodu Milana Kundery zarmoutila francouzské čtenáře. Jeho postavení ve francouzské literatuře bylo výsostné. Na literární scénu ve Francii vtrhl jako fenomenálně bystrý spisovatel popisující svět, který byl francouzskému publiku cizí. Svět totality. Úzkost hrdiny, kterého drtí soukolí zla a závisti. Ale také lásku, někdy směšnou a zrazenou, jindy lásku až za hrob.
Klára Notaro

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zpráva o odchodu Milana Kundery zarmoutila francouzské čtenáře. Jeho postavení ve francouzské literatuře bylo výsostné. Na literární scénu ve Francii vtrhli jako fenomenálně bystrý spisovatel popisující svět, který byl francouzskému publiku cizí. Svět totality, úzkost hrdiny, kterého drtí soukolí zla a závisti, ale také lásku, někdy směšnou, zrazenou, jindy lásku až za hrob. Milan Kundera a jeho choť Věra se z Československa přistěhovali do Francie v roce 1975. Kundera v prvních letech vyučoval srovnávací literaturu na univerzitě v Rennes. Město mu však nepřirostlo k srdci. Velký úspěch jeho knih mu otevřel cestu do vytoužené Paříže, kde se později stal vlivným spolupracovníkem na kazatele Gallimard, kde vycházejí jeho knihy. Gallimard taky vydal ve své prestižní edici světových klasiků. Plejáda Kunderovi sebrané spisy. Takové pocty se dočká málokterý, byť světoznámý spisovatel Milan Kundera byl ve Francii literární hvězdou téměř čtvrt století. Jeho romány Žert, Život je jinde, Valčík na rozloučenou, Kniha smíchu a zapomnění, Nesnesitelná lehkost bytí byly běžným předmětem konverzace vzdělaných i méně vzdělaných lidí. Tyto knihy byly vystaveny ve všech výkladních skříních knihkupců, byly k dostání na nádražích, na letištích, v kioscích s novinami. Poměrně vzácné vystoupení Milana Kundery v televizních literárních pořadech sledovaly miliony diváků. Milan Kundera působil poněkud záhadně. Měl silný přízvuk, ale zároveň vybraný slovník působí magicky. Jeho soudy o literatuře byly ve Francii v 80. a 90. letech zákonem i pozdější Kunderovy romány, které již psal ve francouzštině, aby se vyhnout nedorozuměním s překladateli, se dočkali uznání. Kundera byl také literárním vědcem. Svoje znalosti dějin literatury a filozofie předává studentům na svém proslaveném semináři na VŠ sociálních věd v Paříži obdivoval středoevropské autory Kafku, Musila, Brocha, Gašparoviče a otce románového žánru seržante se Rath léze Sterna a flobertek. Síle výpovědi o absurditě a brutalitě totalitární ho stát u tehdejšího Československa dostali naši zem do popředí zájmu francouzské společnosti. Můžeme říct, že právě díky jeho románů si Francouzi uměli představit, kde se nalézá Praha, a přestali si konečně plést Československo s Jugoslávií. Střední Evropa se rázem stala oblíbeným tématem úvah francouzských intelektuálů, kteří se do té doby zabývali zejména latinskoamerickou kulturu. Kunderovým přičiněním byla také ve Francii vydána celá řada československých autorů, jako třeba Bohumil Hrabal. Milan Kundera získal francouzské občanství v roce 1981. To mu udělil tehdy nově zvolený prezident socialista Francois Mitterrand. Československé občanství mu byl potupně odňato na konci 70. let a české občanství znovu získal. Že v roce 2019 nepřeberné množství oslavných článků reagujících na úmrtí Milana Kundery svědčí o jeho velké popularitě ve Francii.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu