Názory a argumenty

Libor Dvořák: Rusko si přálo Harrisovou, dostalo Trumpa

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Rusko si přálo Harrisovou, dostalo Trumpa
Donald Trump a Vladimir Putin

Plus

S velkým napětím sledovali americkou předvolební kampaň, průběh voleb a jejich výsledky také v Moskvě. Není divu – nejdřív sovětská a posléze ruská politická špička považovala právě Spojené státy za svého hlavního světového soupeře. To se děje i dnes, kdy Rusko už není onou přirozenou supervelmocí a této charakteristice už na globální scéně – alespoň prozatím – odpovídají právě jen Spojené státy.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když si vzpomeneme na americké prezidentské volby roku 2016 a masivní útoky ruských hackerů na počítačovou síť amerických demokratů, jejichž kandidátku byla tehdy v Moskvě upřímně nenáviděná a protirusky naladěná Hillary Clintonová. I na tehdejší přímé ruské útoky na ni, nedá se tu s dnešní situací srovnat. Ruská média těsně před volbami sice poměrně jednoznačně fandila Donaldu Trumpovi, ale kupříkladu sám Vladimir Putin říkal, že pro Rusko byl původně favoritem Joe Biden, a ten svým souvěrcům doporučil podporovat paní Harrisovou. A to mi taky uděláme, prohlásil Putin doslova v interview s novinářem Pavlem. Za Rubínem však už tvrdil jsme připraveni spolupracovat s jakýmkoli americkým prezidentem. Třeba takový politolog Arťom a na ně psy. Ale myslí, že pro Rusko by jako hlava USA byla výhodnější. Harrisová argumentace pana a na ní jedna je jasná bude-li zvolena Harrisová, americká vojenskoprůmyslová lobby bude bez ohledu na slábnutí dolaru spát. Zbraně do Ukrajiny, Izraele a Tchaj-wanu. To automaticky zvýší zahraniční dluh, inflaci a daně. Politika ultimát a sankcí, a to i vůči spojencům, definitivně oslabí NATO a naopak posílí nové struktury typu Brix. Tolik Arťom. A na ně v Anglii. Jen připomeňme, že to je logika přesně v duchu známého komunistického úsloví čím hůř, tím líp. Pro Rusko je dnes mnohem obtížnější než dřív do průběhu amerických voleb bezprostředně zasahovat podobnými situaci, dejme tomu s rokem 2020. Tehdy měla ruská propaganda v USA k dispozici televizní kanál pátý Amerika, který tu přímo vysílalo. Poté, co byla tato televize s filozofií páté kolony uzavřena, musí být Rusko jasně kreativnější. Metodách, jak Američanům dostávám do hlav své narativy, především za pomoci médií, která nemají tak zjevné vazby na Rusko, jako to bylo v případě již jmenované televize. A když už jsme v Americe, ještě jedna malá poznámka. Průzkumy ukázaly, že 90 % Rusů žijících v americkém malém Rusku na Brighton bych u New Yorku se už před volbami médiím svěřilo, že jejich politickým idolem je Donald Trump. Jen další malý příklad toho, jak rádi mají Rusové vládu silné ruky. Však už jim doma taky skoro čtvrt století vládne.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu