Názory a argumenty

Libor Dvořák: Ukrajinský prezident Zelenskyj jedná v USA

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Ukrajinský prezident Zelenskyj jedná v USA
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vítěz prezidentských voleb v USA Donald Trump

Plus

USA v těchto dnech navštívil ukrajinský prezident Zelenskyj. Ten sem přijel představit svůj „plán vítězství“ a setkal s prezidentem Joem Bidenem, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, která je v letošních volbách soupeřkou Donalda Trumpa a nakonec i se samotným Trumpem.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začněme koncem, tedy páteční schůzkou pánů Zelenského a Trumpa v mrakodrapu Trump Tower. Z televizních záběrů bylo na obou mužích znát jisté napětí, ale nakonec trvala déle a patrně se nesla i v srdečnějším duchu, než se předpokládalo. Pro napětí přitom byla řada důvodů. Trump se už před Zelenského příjezdem do USA dopustil řady nepříliš přátelských výroků, mezi nimiž dominuje prohlášení, že Ukrajina již neexistuje. Jinak jsme se od amerického exprezidenta dočkali obvyklých mouder. Válku by ukončil během 24 hodin. Někdy ovšem ani nenaznačil, jak by to udělal. Jeho přáteli jsou jak Zelenský, tak Putin. Mír musí být velký obchod, výhodný pro obě strany atd. apod.. Zelenskyj toto setkání podstoupit musel, však se také odehrálo na jihu žádost. Důvod je jednoduchý nikdo neví, jak dopadnou listopadové americké prezidentské volby a kdo tedy bude Zelenského příštím americkým partnerem. O to příjemnější musel být pro ukrajinského prezidenta kontakt jak s Joe Bidenem, tak s Kamalou Harrisovou. Na demokratické části americké politické scény se ve vztahu k Ukrajině a k válce, kterou Ruskem vede, nic nemění. I přesto, že pětibodový plán vítězství, který Zelenskyj do Ameriky přivezl, v Bílém domě viditelně velké nadšení ani naděje nevzbudil. Nic nového nepřinesly ani ruské reakce. Prezident Putin jako obvykle tasil svá oblíbená atomová chrastítka, která ovšem na západ žel bohu dost platí. A pak je tu velmi popuzený a nikoli překvapivý ohlas Putinova mluvčího Peskova na Zelenského prohlášení v Radě bezpečnosti OSN, že Rusko musí být k míru donuceno. Rusko se nikdy k ničemu nutit nedá, řekl Peskov. Zelenského americká cesta však přinesla i další stále viditelnější problém, který docela dobře ukázalo jeho současné přijetí ve Spojených státech. Zatímco při své první americké cestě za války koncem roku 22 byl kongresmany vítám dlouhým bouřlivým potleskem ve stoje jako pravý americký superman, tentokrát nejvyšším sídle amerických zákonodárců procházel poloprázdnými chodbami. Nemusí to znamenat nic osudového. Třeba se prostě trochu okoukal, ale může. Mnoho lidí na západě obecně je ukrajinskou válkou unaveno, což by nakonec o jejím výsledku mohlo rozhodnout.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu