Názory a argumenty

Libor Dvořák: Zelenského pouť po Evropě

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Zelenského pouť po Evropě
Názory a argumenty

Plus

V sobotu mělo v německém Rammsteinu proběhnout vrcholné setkání představitelů padesáti států světa k situaci na Ukrajině. Neproběhlo – a vinu na tom nese především řádění přírodních živlů v USA, po kterém americký prezident Joe Biden prohlásil, že v této situaci nemůže svou vlast opustit. Nejnepříjemnější je toto spiknutí samotného nebe pro Ukrajinu, která do Rammsteinu vkládala velké naděje.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Sobotu mělo v německém Ramstein u proběhnout vrcholné setkání představitelů 50 států světa k situaci na Ukrajině, ale nestalo se tak a vinu na tom nese především řádění přírodních živlů ve Spojených státech, po kterém americký prezident Biden prohlásil, že v této situaci nemůže vlast opustit. Nejnepříjemnější je toto spiknutí samotného nebe, dalo by se říci pro Ukrajinu, která do Ramstein vkládala velké naděje. A slovo má kolega Libor Dvořák.

  • Ukrajina obzorem stranického jednání zřejmě očekávala opravdu hodně, protože právě tady se asi Volodymyr Zelenskyj chystal naplno rozbalit svůj plán vítězství, o jehož plném obsahu se zatím jen dohadujeme, nerozbalil, protože se proti němu spikla doslova sama nebesa. Pravda ve Spojených státech, ale jak vidíme, i to stačilo. Oficiální Kyjev tedy na poslední chvíli zorganizoval návštěvu ukrajinského prezidenta ve čtyřech důležitých evropských zemí, která měla Ramstein alespoň zčásti nahradit, což je ovšem skoro nemožné. Jako vždy se v evropských metropolích dočkal mnoha povzbudivých slov, ale to je asi tak všechno. Podle toho také vypadají ohlasy západoevropských, zejména pak německých médií. Ta vycházejí z faktu, že zmíněný zatím nezveřejněný plán počítá především s masivním posílením Ukrajiny, v němž by prim rozhodně měli sehrát dodávky nejmodernějších zbraní a na druhé straně ochota oslabit Rusko za pomoci opravdu silných ekonomických sankcí. To by Moskvu snad přinutilo konečně usednout s nejvyššími zástupci Kyjeva k jednacímu stolu. Přitom se v evropských médií poukazuje na to, že Zelenskyj během této své poslední, takříkajíc nouzové evropské cesty, dal poprvé najevo, že by v lecčem byl možná ochoten ustoupit. A tak například německý tablo jít i jinde. S odvoláním na italský list Corriere della Sera předpokládá, že Zelenskyj by byl ochoten jít i na příměří, jehož pomezím by se stala současná frontová linie. Stalo by se tak ovšem jen za předpokladu, že USA by Ukrajině poskytly stejné bezpečností záruky jako třeba Japonsku, Jižní Koreji či Filipínám. Ruská strana odpovídá po svém protiofenzivou v Kurské oblasti, kde Ukrajině po poměrně dlouhou dobu umožňoval a udržovat jakousi křehkou rovnováhu. To se teď ale změní, protože Moskva do Kurské oblasti přibyla další svých 50000 vojáků. Pro Ukrajinu je nejsmutnější, že západ je válkou viditelně unavený a že se neustále množí chmurné, až velmi chmurné prognózy, jež statečné, ale viditelně slábnoucí zemi rozhodně nepřinášejí nic dobrého.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu