Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Prezident před kvadraturou kruhu

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Prezident před kvadraturou kruhu
Prezident České republiky Petr Pavel

Plus

Fanfáry odezněly, máme prezidenta. Po dvaceti letech prvního, který zasedne na Hrad nikoli až v důchodovém věku. Na rozdíl od Miloše Zemana, který v roce 2013 úspěšně kandidoval na prezidentský úřad v osmašedesáti, ale i Václava Klause, jemuž bylo sice při nástupu do funkce dvaašedesát, ale podle tehdejší úpravy odcházeli jeho vrstevníci do starobního důchodu už o rok dřív, ocitne se Petr Pavel na prahu důchodového věku teprve ve chvíli, kdy mu jeho pětiletý mandát skončí.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Fanfáry odezněly. Máme prezidenta po 20 letech prvního, který zasedne na Hrad, nikoli až v důchodovém věku. Na rozdíl od Miloše Zemana, který v roce 2013 úspěšně kandidoval na prezidentský úřad v 68, ale i Václava Klause, jemuž byla sice při nástupu do funkce 62, ale podle tehdejší úpravy odcházeli jeho vrstevníci do starobního důchodu už o rok dřív, ocitne se Petr Pavel na prahu důchodového věku teprve ve chvíli, kdy mu jeho pětiletý mandát skončí. A je ironií osudu, že jsou to právě důchody, co jeho proklamace o smiřování rozdělené společnosti Patria dřív, než se mohl pokusit, je uskutečnit jednorázové snížení červnové valorizace důchodů prosazené vládou v parlamentu. Navzdory okázalému boji o pozice za práva důchodců má totiž opravdu potenciál pro hloubit příkopy nejen mezi lidmi, ale hlavně mezi generacemi. Nesporným faktem je, že zatímco opozice předhazuje vládě ožebračování důchodců dnes a denně, což televize podkresluje záběry stařečků šourajících se parkem a ubohých stařenek na invalidním vozíku, zvýšila vláda Petra Fialy v loňském roce starobní důchody třikrát. Po řádné valorizaci v lednu 2022 následovala od června a od září dvě mimořádná zvýšení kvůli inflaci a letos se k tomu v lednu přidalo kromě řádné valorizaci ještě tzv. výchovné, čímž se podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí zvýšil průměrný samostatně vyplácený důchod na zhruba 19500, což po odečtení celoroční inflace znamená, že jsou senioři. Jedinou skupinu obyvatelstva v ČR, jejíž průměrný příjem se navzdory inflaci reálně zvýšil, a to podle odhadu odborníků o 4,4 desetiny %. O něčem takovém si nejen opozicí obligátně vzývané matky samoživitelky, ale i běžní zaměstnanci mohou při současné skoro 16 procentní inflaci nechat jenom zdát. Pokus vlády o jednorázové snížení valorizace důchodů letos v červnu má tedy podle selského rozumu a vzhledem k propastným dírám v rozpočtu určitou logiku. Otázka je, nakolik je rozhodnutí vlády a také způsob, jakým ho prosadila v parlamentu v souladu se zákonem. To rozhodne až Ústavní soud. Prezidentovi by to ale v jeho aktuálním dilematu, zda podepsat či ne, stejně nepomohlo. Na řešení, který by uspokojil utkvělou představu lidí o prezidentovi coby smiřovat či rozdělené společnosti, by totiž musel být chytrou horákyní z pohádky.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu