Názory a argumenty
Luboš Kreč: AI ukazuje svou tvář. Na falešných reklamách
Názory a argumenty
Plus
Hlas a tvář českého prezidenta Petra Pavla zkraje ledna vybízela veřejnost k pochybným investicím. Ti, kdo svěří americkému miliardáři Elonu Muskovi pár tisícikorun, z toho prý budou mít časem tři čtvrtě milionu.
Luboš Kreč
Přepis epizody
-
Hlas a tvář českého prezidenta Petra Pavla zkraje ledna vybízela veřejnost k pochybným investicím. Sliboval, že ti, kdo si věří americkému miliardáři Elonu Muskovi, pár tisícikorun, z toho prý časem budou mít tři čtvrtě milionu. Joe Biden, americká hlava státu, zase před pár dny přesvědčivě vybízel z obrazovek mobilů a počítačů republikánské voliče ve státě New Hampshire, aby se neúčastnili stranických primárek, protože tím pomohou Donaldu Trumpovi v návratu k moci. A konečně sociální síť x dříve známo jako Twitter zaplavily erotické fotografie momentálně asi nejpopulárnější zpěvačky světa Taylor Swift, kterak se oddává sexuálním hrátkám na fotbalovém stadionu. Každé z těch videí, respektive každý z těch snímků byly falešné a zároveň dal každý z nich nahlédnout do budoucnosti. Jejich uvěřitelnosti a realističnosti napomohl dramatický rozvoj technologií postavených na umělé inteligenci a její schopnosti pracovat s textem, hlasem, obrazem i video. Když se na někdejším Twitteru začala jako lavina šířit snímky Taylor Swift. Sociální síť tomu čelila jen komplikovaně. Na pomoc přišli zpěvaččin fanoušci, kteří nahlašovali a blokovali účty, které závadný obsah šířily. I tak se ale zmanipulované fotografie dostaly k milionům lidí. Teď jde pořád ještě o izolované incidenty. Navíc upravené klipy, tzv. deepfake. Videa jsou při bližším pohledu pořád ještě rozpoznatelné a neohrabané, ale jejich kvalita se lepší. A jakmile bude tedy úkolovat víc vydařených pro mnoho lidí se definitivně začne stírat hranice mezi tím, co je skutečné a co není. Například pro politické kampaně představuje fenomén falešných videí ohromnou výzvu. Lidé mají totiž tendenci tomu, co vidí, slyší a co se hýbe, věřit. O tom, že jsme s nástupem kreativní umělé inteligence na Prahu dalekosáhlých změn, se hovoří už dlouho. Až nyní to ale začíná pronikat do všedních částí života ohromného množství lidí. Přední vědecké týmy i technologické firmy sice pracují na tom, jak podvodů čelit a vyvíjí systémy, které by mohly zmanipulované záběry odhalovat. Nejlepší obranou nás všech ale stejně jako v minulosti zůstane něco, co bychom měli pěstovat mnohem víc.
-
A mnohem intenzivněji kritické myšlení. Jestli totiž něco dokáže lži a falešnost odhalit nejefektivněji, je to právě zdraví a logický úsudek. A do jeho podpory, tedy do vzdělávání, by měla společnost investovat minimálně stejně jako do rozvoje umělé inteligence, protože nakonec se mohou vzájemně báječně doplňovat.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem
Názory a argumenty
-
Ekonom: Vláda měla sama pozdržet platnost důchodové novely. Nahrává opozici na ústavní žalobu
Dvacet minut Radiožurnálu
-
Světoznámý výrobce pian, hradecká firma Petrof, šetří energiemi třeba i jedním dnem volna v týdnu
Zprávy pro Královéhradecký kraj
-
Novým českým prezidentem je Petr Pavel. Jak se hlasovalo v Olomouckém kraji?
Zprávy ČRo Olomouc
-
Musk prý na Twitteru míří k politické neutralitě. Jde o marketingové žvásty, míní Václav Moravec
Téma dne
-
Novinář Koubský: Twitter bych si nepořizoval ani zadarmo. Myslím, že Elon Musk narazí na realitu
Online Plus
-
Česko jako čipová velmoc. Pomůže investice do onsemi?
Pro a proti
-
Ekonomka: Únorový schodek rozpočtu mě nechává klidnou. Děsí mě ale další požadavky ministerstev
Řečí peněz
-
Analytik: Agendu dezinformací si vláda přehazuje jako horký brambor. Místo edukace společnosti mlží
Jak to vidí...
-
Petr Voldán: Vaše starosti a Rothschildovy peníze
Glosa dne aneb Co týden dal