Názory a argumenty

Luboš Palata: Silné Polsko přebírá vedení Evropy. Uvnitř je ale nesmiřitelně rozdělené

Názory a argumenty

Luboš Palata: Silné Polsko přebírá vedení Evropy. Uvnitř je ale nesmiřitelně rozdělené
Zleva francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a polský premiér Donald Tusk

Plus

Německo čekají předčasné volby a kabinet kancléře Olafa Scholze nemá většinu v parlamentu. Francie nemá vládu. V Rumunsku byly těsně před druhým kolem zrušeny prezidentské volby. Na Ukrajině postupují ruské síly na východě země nejrychleji za poslední dva roky a nedaří se je zadržet.
Luboš Palata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Německo čekají předčasné volby a kabinet kancléře Olafa Scholze nemá většinu v parlamentu. Francie nemá vládu. V Rumunsku byly těsně před druhým kolem zrušeny prezidentské volby. Na Ukrajině postupují ruské síly na východě země nejrychleji za poslední dva roky a nedaří se je zadržet. A ve Spojených státech probíhá zásadní změna na prezidentském křesle, kdy demokrata staré politické školy Joe Bidena střídá zcela nevyzpytatelný Donald Trump se svým heslem Amerika na prvním místě. V této situaci se po problematickém půlroce předsednictví Maďarska Viktora Orbána ujímá vedení EU na půl roku společně s novou Evropskou komisí. Polsko v čele s bývalou hlavou Evropské rady Donaldem Tuskem, který stojí v čele polské vlády už potřetí a k ruce má podobně zkušeného šéfa diplomacie Radoslava Sikorského. Žijeme v předválečné době, čelíme globální nestabilitě. Konflikt na Ukrajině, v Gaze, Gruzii, Sýrii, Jižní Koreji, parlamentní krize ve Francii a Německu, těžko předvídatelné důsledky změn Bílém domě. To vše nám ukazuje, jak budeme v kritickém okamžiku společně pracovat pro bezpečnou Evropu, uvedl ve čtvrtek Tusk. Skoro by se dalo říci, že předsednictví Polska nemohlo přijít pro EU v lepší době, že Polsko je v mnoha směrech právě do této složité doby ideální zemí v čele Evropy. Dlouhodobě se Polsko stará o svoji obranu, pokud vezmeme v úvahu možnosti polské ekonomiky, mnohem lépe než jakýkoli jiný evropský stát. Poláci mají dnes první nebo druhou nejsilnější armádu v Evropě. Na obranu vyčlení šest % svého hrubého domácího produktu a příkladně pomáhají i Ukrajině. Daří se také polské ekonomice, která patří dlouhodobě k nejvíce rostoucím v EU. Jenže je tu také druhá strana mince. Polsko se klopotně vrací k plnému demokratickému právnímu státu, který narušilo osm let vlád Jaroslawa Kaczynského, tu škola. Koaliční vláda má sice jasnou většinu v parlamentu a podporu veřejnosti, ale neustále bojuje s Kaczynského dosluhujícím prezidentem Andrzejem Dudou, s kterým se téměř na ničem neshodne. Kaczynského opozice v čele s jeho právem a spravedlností je ještě nesmiřitelnější než prezident Duda. V zemi se navíc už rozbíhá kampaň podzimním klíčovým prezidentským volbám. Bylo by báječné, kdyby v Polsku na půl roku předsednictví utichly politické bitky, kde by prezident a vláda a snad i opoziční Právo a spravedlnost našli společnou řeč a dali Polsko v čele Evropy silný celo polský mandát. Jenže to jsou bohužel věci, které se v naší části Evropy poslední roky, neději případě předsednictví Polska nyní tak důležitého. Je to ale dvojnásobná škoda.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu