Názory a argumenty

Marek Hudema: Boj proti covidu na čínský způsob

Názory a argumenty

Marek Hudema: Boj proti covidu na čínský způsob
Sjezd Komunistické strany Číny

Plus

Čína dala světu hodně věcí a mimo jiné také covid-19. Čínští komunisté to ale neradi veřejně přiznávají, a tak teď světu nabízí jiný příběh. Příběh úspěšné čínské proticovidové politiky, která podle nich dokazuje převahu jejich systému nad demokracií a kapitalismem. Momentálně se Čína chlubí politikou nulové tolerance vůči covidu, kterou, jak vyplývá z projevů na sjezdu čínské komunistické strany, nechce jen tak opustit.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Čína, ta světu hodně věcí a mimo jiné také COVID-19. Čínští komunisté to ale neradi veřejně přiznávají, a tak teď světu nabízí jiný příběh.

  • Příběh úspěšné čínské proti covidové politiky, která podle nich dokazuje převahu jejich systému nad demokracií a kapitalismem. Momentálně se Čína chlubí politiku nulové tolerance vůči COVIDu, kterou, jak vyplývá z projevu na sjezdu čínské komunistické strany, nechce jen tak opustit ke škodě Číny i celého světa. Čínští komunisté a samozřejmě nejsem sebevrah a jih. Politika má své racionální jádro. Prospívá totiž vládnoucí čínské komunistické straně. Tím generálním tajemníkovi Si Ťin-pchingovi, který tak posiluje svou kontrolu nad společností, si dokonce nedlouho po začátku epidemie spol. Politiku odstraní COVIDu z Číny se svojí osobou, a tak už ji nikdo v Číně nemůže kritizovat. Zatímco jinde na světě se s příchodem vakcín a léků proti COVIDu protiepidemická opatření zmírnila, v Číně se spíš zpřísňují. Navíc se provádí tak chaoticky, že lidé v karanténě či v lockdownu nemají často jak si opatřit jídlo či základní lékařskou péči. Za přísné lockdowny přitom už je nacionalismus podporovaný právě Si Ťin-pchingem. Čínské vakcíny a léky nebyly a zřejmě stále nejsou tak účinné jako západní. Jenže pokud čínský režim tvrdí, že nejlepší jsou jen čínské věci, nemůže přece používat i západní. A protože čínské vakcíny nejsou moc účinné. A navíc propaganda proti západním vakcínám povzbudila všeobecnou nedůvěru vůči očkování. Je třeba stále udržovat lockdowny, další omezení. Navíc se spolu se zásahy proti šíření viru svezou různé zásahy proti potenciálním odpůrcům režimu. Sledování lidí prostřednictvím mobilů tam kvůli dohledávání zdroj infekce tak usnadňuje sledování všech a zavádění skutečně totalitního režimu. Sice to brzdí ekonomiku, ale to nevadí nespokojence lze mlčet a pravdu převrátit. Jak prohlásil sis na sjezdu strany. Potlačování COVIDu je válka, kde Čína slaví úspěchy. A tyto úspěchy jsou spojené se sociálním a ekonomickým rozvojem, i když je tomu ve skutečnosti právě naopak a tato politika škodí jak Číně, tak i zbytku světa. Váznoucí dodávky z Číny brzdí výrobu všude ve světě i na západ. Zároveň, protože na západě vlády v době covidových lockdownů rozdávali lidem i firmám peníze. To je vysoká poptávka. Omezená výroba pak nedokáže poptávku uspokojit. A to podporuji inflaci. Po COVIDu tak máme další nemilý čínský dárek světu.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu