Názory a argumenty

Marek Hudema: Sorosova hra na Boha

Názory a argumenty

Marek Hudema: Sorosova hra na Boha
Ledovec

Plus

Miliardář George Soros nedávno navrhl, abychom při boji s globální změnou klimatu vsadili na geoingeneering. Tedy abychom uměle snížili teplotu Země a zabránili tím jejímu oteplování. S podobnými nápady si pohrávají i další boháči, jako je například bývalý šéf Microsoftu Bill Gates či šéf Amazonu Jeff Bezos. Je však rozumné hrát si takhle na bohy?
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Miliardář George Soros nedávno navrhl, abychom při boji s globální změnou klimatu vsadili na George míry, tedy abychom uměle snížili teplotu Země a zabránili tím jejímu oteplování. S podobnými nápady si pohrávají i další boháči, jako je například bývalý šéf Microsoftu Bill Gates či šéf Amazonu Jeff Bezos. Je však rozumné hrát si takto na bohy? Použití umělých metod k ochlazení planety je logické. Dosavadní snahy o omezení emisí skleníkových plynů, které zemi oteplují, zřejmě selhávají. Ten tu síla, jak donutit všechny státy světa omezit emise a dokonce ani síla, jak tomu donutit největší znečišťovatele se mně se tedy bude dál oteplovat. Neohrožuje to sice přežití lidstva, ale důsledky změny klimatu mohou otřást naší civilizací. Pokud tomu dokážeme zabránit vypuštění jiných plynů do atmosféry, litím různých látek do moře či stavu obrovský zrcadel. Proč to neudělat? Snaha uměle vrátit Krym a zpátky sice může být nebezpečná, ale možná ne tolik jako to, co děláme teď vypouštěním skleníkových plynů ovlivnit klima na Zemi. Už dávno přitom sami pořádně nevíme, co přesně způsobuje my. Už teď nás následky překvapují. Nejde jen o vedro a sucho, ale i o změny dešťů, povodně či naopak mrazy způsobené narušenou cirkulací vzduchu. Hlavní námitka proti umělému ochlazení atmosféry, ale momentálně to, že by prý pak lidé přestali omezovat své emise a vsadili vše na George Ing. Ing.. Není to moc pravděpodobné. Zdá se totiž, že umělé ochlazení země bude většinou fungovat jen dočasně a se stoupající teplotou bude každé další srážení teploty dražší a dražší. Není to tedy náhrada za stopnutí emisí. Skutečný problém je zřejmě jinde. Kdo rozhodne o tom, o kolik atmosféru ochladit a kde, protože uměle ochlazení může být nerovnoměrné a kdo rozhodne, jakou metodu zvolit a které nepříznivé vedlejší důsledky ignorovat. Změnit zemské klima přitom může i středně velký stát. Není to náročné ani technicky, ani finančně. Podle některých odhadů by to stálo pár desítek miliard dolarů. Na to by dokonce měli i již zmíněný miliardáři. Nebudou právě oni v pokušení zahrát si na dobrotivé bohy bez ohledu na názor ostatních a důsledky pro podstatnou část lidstva?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu