Názory a argumenty

Martin Fendrych: Fico, Orbán a Babiš jsou Jekyll-Hydeové dnešní doby

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Fico, Orbán a Babiš jsou Jekyll-Hydeové dnešní doby
Robert Fico, Viktor Orbán a Andrej Babiš

Plus

Zvláštní věc – na zasedání Rady Evropské unie na konci října maďarský premiér Viktor Orbán a čerstvý slovenský premiér Robert Fico podpořili finanční, hospodářskou, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu Ukrajině tak dlouho, jak dlouho si to bude přát její lid. Proč tato zdánlivá samozřejmost vypadá tak zvláštně?
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvláštní věc. Na zasedání Rady EU na konci října maďarský premiér Viktor Orbán a čerstvý slovenský premiér Robert Fico podpořil i finanční, hospodářskou, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu Ukrajině tak dlouho, jak dlouho jsi to bude přát její lid. Proč tato zdánlivá samozřejmost vypadá tak zvláštně? Oba jsou vnímáni jako proruští. Ještě nedávno Fico sliboval, že pokud jeho směr vyhraje volby, Slovensko už Ukrajině nepošle jediný náboj. Válka na Ukrajině podle něj začala, když ukrajinští fašisté zabíjeli civilní ruské oběti. Hlásal, že slovenským klíčovým zájmem je mít dobré vztahy se všemi zeměmi ve světě včetně Ruské federace. Neschválil by zatčení Putina na základě mezinárodního zatykače.

  • Orbán se v Maďarsku taky chová jinak než Bruselu. V rozhovoru pro německý Bild kupříkladu odmítl, že by byl Putin válečným zločincem. Hraje mu do noty, když opakovaně zpochybňuje, že Ukrajina může vyhrát, volá po zrušení sankcí, které unie uvalila na Rusko. Putin si vztahy s Orbánem pochvaluje. Nedávno se s ním setkal v Číně a liboval si, jak je uspokojivé, že Rusko udržuje vztahy s mnoha evropskými zeměmi a Maďarsko je jednou z nich. Maďarsko je dnes hlavním odpůrcem zahájení rozhovorů s Ukrajinou o jejím vstupu do EU. S Putinem Orbán v Číně jednal o dodávkách plynu a ropy a o jaderné energetice. Rosatom v Maďarsku staví jadernou elektrárnou. Jak Fico, tak Orbán se tedy doma staví na stranu Ruska, vydávají se za mírotvůrce, ale v Bruselu pak najednou hlasují úplně opačně proti Rusku a na podporu Ukrajiny. Mají dvě tváře. Zastávají dva protichůdné postoje a jistě by oba vydávali za národní zájmy svých zemí. Doma nadávají na EU, ale zároveň jsou na ně přisátí jak telata na struky dojnice. Chovají se jako nacionalisté, ale zároveň nechtějí z unie odejít. Nejsou sami. Podobně to u nás dělá Andrej Babiš. Doma kritizuje premiéra Fialu za jeho vyjednávání ohledně Green Dealu a tvrdí, že on sám Zelený úděl odmítl. S polským premiérem Morawieckým ho prý vetovaly celou noc. Jenomže klame veřejnost. Výjimku si vyjednalo pouze Polsko. Babiš Green Deal za Česko odsouhlasil, žádné veto nepodal. Tyto schizoidní postoje jsou nebezpečné, ničí důvěru v politiku. Dělají z nich špinavou hru, kdy jde jen o to, co nejméně dávat a co nejvíc urvat. Pravda neexistuje, lež se stává regulérní politickou zbraní. Neexistují zásady, pevné postoje, vše se smrskává do ubohého bez hodnotového populismu. Z voličů dělají hlupáky. Zajímavé bylo, jak na Jekyll Heyrovské postoje Orbána a Fica zareagovala estonská premiérka Kaja Kallasová. Konstatovala, že pokud říkají nesprávné věci a dělají věci správné, je to v pohodě. Mýlí se. Není to vůbec pohodě. Podvádějí voliče, staví je proti Ukrajině, lžou ji.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu