Názory a argumenty

Martin Fendrych: Poučení z krizového vývoje: Fiala si zachránil post premiéra, Lipavský post šéfdiplomata

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Poučení z krizového vývoje: Fiala si zachránil post premiéra, Lipavský post šéfdiplomata
Názory a argumenty

Plus

Česká politika dostala novou dynamiku. Premiér Fiala vyhodil pirátského ministra Bartoše a s ním odešla celá strana. Co se stalo s Petrem Fialou? Jakou prodělal proměnu? Není jasné, proč si nechal ministra zahraničí Lipavského. Zajímavá je i proměna samotného Lipavského.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česká politika dostala novou dynamiku. Premiér Fiala vyhodil pirátského ministra Bartoše a s ním odešla celá strana. Co se stalo s Petrem Fialou? Jakou prodělal proměnu? Není jasné, proč si nechal ministra zahraničí Lipavského. Zajímavá je i proměna samotného Lipavského. Petr Fiala zjevně přitvrdil, najednou, jakoby se z něj stal téměř ranař. O Ivanu Bartošovi v ČT řekl, že se chová, jako by se pomátl. Co to dokázal, se šedesátiletý politik skutečně uvnitř změnit pravděpodobně nikoli. Spíš se to s ním má jako s citrónem. Když ho zmáčknete, tak stříká. Není pochyb, že krajské volby nedopadly dobře. Strana přišla o hejtmany, později i o senátory. Podle průzkumu NMS Market Research měla ODS v září o tři procentní body méně než při předchozím měření. Jistě za to může i vláda, zvlášť když dělá chyby a pro genetickou výbavu ODS není nic logičtějšího než vypudit z vlády ony tzv. levicové Piráty. Bylo by zajímavé vědět, jakou roli ve vyhnání Pirátů z vlády a v tom, jak Fiala přitvrdil, hrál kupříkladu prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček, který od roku 2016 stojí v čele i sítí unie. Ta se zabývá zaváděním moderních informačních technologií do podniků i státní správy a její firmy měly na Bartošově řešení těžce prodělat. Petr Fiala se vnitřně nepředělal, jen se snaží zachránit svoji pozici v ODS. Zároveň ve své straně nemá nikoho, komu by svěřil práci šéfa diplomacie. Nejsou lidi. Ministru zahraničí Janu Lipavskému je 39 let. Změnit by se ještě mohl. Předvedl politické salto nazad backflip jak vyšitý. Zbavil se silně oslabených Pirátů a dokázal zůstat ve vládě. Nejen to. Plno voličů pěti koalici si možná říká ještě, že tam ten Lipavský zůstal. On je záruka české zahraniční politiky. Jistě, tak vypadá. Jistě. Je příjemné, že Fialova vláda a prezident Petr Pavel mají po dlouhé době společnou jasně formulovanou zahraniční politiku. Nesledujeme tichou rvačku o moc, ale diplomacii. Vztah české vlády a Hradu k Ukrajině a Rusku je čitelný a rozumný. Potud skvělé. Zároveň však platí, že Lipavský prostě dělá to, co chce. Petr Fiala a Petr Pavel. Oba si ho pochvalují. Dělá to, co chce. Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar nic víc. Voliči zděšení Putinem si libavského taky pochvalují. Ale je opravdu tak skvělý? Podle současných odhadů Česko za dva a půl roku zaplatilo Rusku pětkrát víc, než poslalo na pomoc Ukrajině. Ročně odebíráme až 60 % ruské ropy. Toto selhání jde i za šéf diplomatem. Chyb najdeme víc. Kupříkladu jsme stále členy Visegrádské čtyřky. I přes politiku Slováků a Maďarů. Lipavský taky ukázal, jak málo mu záleží na straně, díky níž se stal ministrem, jakmile mu jde o místo. Jaké je tedy poučení z krizového vývoje vlády? Fiala voličům vzkázal, že víc než na pěti koalici, na kterou tolik sázel, mu záleží na pozici předsedy strany a vlády. A Lipavský voličům vzkázal, že nebyl žádný pirát.

  • A loajalita je méně než funkce.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu